Вредният холестерол повишава риска от съдови инциденти, поради което се ограничава приема му в съвременните диети. Така храни, с които народът ни някога се е изхранвал като сланината, попадат в списъка с вредни и забранени, а консумацията им се демонизира. Последните проучвания по темата обаче преобръщат представите за холестерола и развенчават някои митове за сланината.
Вредна ли е сланината?
Сланината бе сочена като една от най-вредните храни, които можем да сложим на трапезата си. За пример се даваха общества и народи, в които беконът е неминуема част от закуската всеки ден и резултата от това – наднормено тегло, масово затлъстяване, сърдечни заболявания. Дали обаче причината е в сланинката? Последните проучвания доказват, че сланината съдържа много ценни вещества, както и идеалното съотношение между полиненаситени, мононесаситени и наситени мазнини – между Омега 3, 6 и 9, каквото откриваме освен в сланината само в зехтина и фъстъченото масло. Зехтинът е супер храна защо тогава сланината да е вредна?
Още: Сланина с чесън - как влияе на холестерола
Оказва се, че не само не е вредна, но и е източник на алфа линоленова киселина, както и на арахидонова киселина, чието значение за здравето, силата, издръжливостта е огромно. Сланината е в пъти по-полезна от маргарина, пълна е с витамини и минерали, благоприятства отделянето на жлъчен сок, храносмилателните процеси, има противовъзпалително действие. Не е случайно, че дедите ни са се хранили с хляб и сланина и са били здрави, преди съвременната диетология първо да демонизира сланината, а след това да се опита да я реабилитира.
И все пак има ли вреди и рискове от консумацията на сланина? Да, сланината безспорно е калорична, свръх калорична, което налага да се консумира разумно и в минимални количества – 30-40 гр. на ден, за да не се стигне до покачване на теглото и всички негативни въздействия върху здравето от излишните килограми. Това обаче не прави сланината нито вредна, нито опасна за здравето, прави я просто калорична.
Още: Лекар: Яжте сланината по това време, за да е максимално полезна
Канадските учени стигат дори по-далеч по отношение на твърденията за ползите от консумацията на сланина и подчертават огромната полза от консумацията на сланина за паметта и умствените способности. Е, не хапвайте килограми от нея, за да стане гении, не това е идеята.
Ако въпреки всички тези нови изводи и твърдения, които са резултат от проучвания по темата, все още се притеснявате да сложите на трапезата си дори резен сланина, защото се страхувате от холестерола, ще ви успокоим, че и този мит е развенчан. И ако се обърнете с въпроса към информиран и следящ последните проучвания лекар какво влияние има сланината върху холестерола, ще останете твърде изненадани, че ролята ѝ е… минимална.
Развенчаният мит за холестерола
Не е ли богата сланината на холестерол? Богата е, спор няма. Но докато преди учените смятаха, че приемът на холестерол от храни, богати на холестерол, води до по-високи нива на лошия холестерол в кръвта, то новите изследвания показват, че това не е така. Резултатите от изследване по темата от 2022 г. сочат, че холестеролът в храната почти не повишава нивата на лошия холестерол в кръвта.
Още: Защо възрастните хора НЕ трябва да ядат сланина?
Лошият холестерол се синтезира самия организъм, както и при прием на мазнини и въглехидрати, а не при прием на храни, богати на холестерол. Голяма изненада, която обяснява защо, ако запитаме лекар какво влияние има сланината върху холестерола, ще получим отговор „минимално“. И то не заради холестерола в нея, а заради мазнините. При 30 гр. на ден обаче може да забравите напълно за притеснението си и да се насладите на вкуса. А ако се притеснявате за фигурата си и холестерола, то руският диетолог д-р Попко просто ви съветва да се храните по-малко, защото сланината не е виновникът, а храненето като цяло.
Статията има информативен характер, не замества лекарска консултация.
Източник: https://www.medicalnewstoday.com/articles/bacon-cholesterol#other-health-concerns