Обожавате лятото въпреки всички негови недостатъци – високите температури, оставящи ни без дъх, слънчевото изгаряне, прекомерната влажност на въздуха, кърлежите и насекомите – жилещи, хапещи, смучещи кръв? Дори да не сте алергични и да не страдате особено при ухапване от насекомите, важно е да предприемете мерки за защита на собственото здраве и това на другите членове на домакинството, като не допускате пренасящите заболявания кърлежи и комари близо до вас. Защо ли? Те са сред най-големите причинители на болести, които трудно се разпознават, а това поражда риск от сериозни усложнения.
Риск от ухапване от комар
Комарите пренасят множество тежки заболявания за хората и домашните животни, които ако не бъдат дигансностицирани и лекувани качествено и с необходимата продължителност, могат да доведат до сериозен риск за здравето. Сред болестите, пренасяни от комарите, са:
Още: Какво да НЕ правим, ако ни ухапе комар
- денга;
- енцефалит;
- Западнонилски вирус - жълта треска;
- вирус Зика и др.
Всички те са изключително опасни. Ако си мислите, че не ви засяга, защото сте извън континентите, на които се срещат тези заболявания, грешите. У нас също има диагностицирани случаи, макар да се броят на пръстите на едната ръка, а пътуващите до някои далечни дестинации се подложени на реален висок риск по време на пребиваването си там. Това прави разпознаването на симптомите и най-вече познаването на рисковете и опасностите, които комарите причиняват, от ключово значение за опазване на здравето и живота. Симптомите често обаче включват неспецифични такива, срещащи се при вирусни и грипни заболявания като: треска, главоболие, мускулна болка, болка в ставите,обрив, повръщане, диария. За щастие, при повечето хора заболяванията протичат по-леко. Важно е да се обърне внимание на тежките случаи, при които се стига до животозастрашаващи състояния като енцефалит например.
След всичко научено за комарите и рисковете, които носят, вероятно сте щастливи, че отсъстват тези опасни насекоми през есента и зимата. Но къде изчезват комарите през зимата обаче? Ако не сте си задавали този въпрос, със сигурност поне сега проявявате любопитство.
Знаете ли къде изчезват комарите през зимата?
Още: Ако имате комари в стаята - ето как да ги изгоните
В тропическите райони комарите не изчезват, активни са целогодишно, но къде се губят през мразовитата зима у нас? Тези насекоми изпадат в хибернация, за да преживеят зимата там, където има различни сезони и температурите падат през определени месеци от годината. Съществуват и комари, които всъщност през студените месеци зимуват като ембриони в яйца, снесени от женските в края на лятото. Така с настъпването на топлото време, те се излюпват и кошмарът за онези, които особено често са нахапани от комари, започва далеч преди лятото.
Проблемът с комарите е реален, въпреки че се извършва пръскане срещу тях с цел унищожаване и на яйцата им – превантивна дейност в градовете в страната. Не е възможно пълното им унищожаване, поради което се налага предприемане и на лични мерки за защита и превенция – поставяне на мрежи и комарници на прозорците в дома, употреба на репеленти срещу комари, носене на гривни, които ги отблъскват и т.н. Някои от тези мерки са ефективни, други не толкова, но дори да са работещи, необходимостта да се познават симптомите на заболяванията, пренасяни от комари, с цел своевременно търсене на лекарска помощ остава. Това прави въпроса как да се предпазим от комарите много по-важен от любопитната информация къде изчезват комарите през зимата.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
източник: https://kidshealth.org/en/parents/mosquito-diseases.html
Още: Кога ухапване от комар предизвиква алергия?