Пътувате ли с влакове? Мнозина от вас със сигурност помнят колко романтични бяха пътуванията в железния търбух на машините в младостта им, а други свързват монотонното пуф-пафкане със студентските си години или с летните отпуски и дългоочаквания път до морето.
В онези години собственият превоз бе по-скоро лукс, а автобусните превози отстъпваха по популярност на влаковете. И въпреки че днес броят на колите в България застрашава да надмине броя на населението, влаковете все още се използват като основен транспорт и на гарите кипи живот, а не забрава и безвремие.
Железопътният транспорт днес продължава да обслужва и задоволява нуждите на хиляди пътници, в БДЖ работят няколко хиляди души, което означава работни места, нивото на електрификация към 2009 г. е 60% от общата дължина на мрежата, а 9 са главните жп линии у нас, като гъстотата на железопътната мрежа е 39,8 км на 1000 кв. км. Днес най-дългият жп тунел в страната носи името „Козница“ и се намира по линията Бургас-София, а на железопътната линия над река Марица, свързваща Златидол с Нова Загора, е най-дългият жп мост в България.
С 24 млн. модернизират ЖП-линията от София до сръбската граница
БДЖ стопанисва от края на 19-и век железопътната инфраструктура. БДЖ са създадени с приемане на Закон за железниците през 1885 г. от Народното събрание, а след 2002 година по европейско изискване е създадено Държавно Предприятие Национална компания Железопътна инфраструктура, което да отговаря за всичко, свързано с железопътния транспорт у нас. Каква е историята на железопътните линии и коя е първата железопътна линия в България ще разберете от статията.
Първата железопътна линия в България
Първата ЖП линия у нас функционира още в Предосвобожденска България. (Подчертаваме обаче, че не визираме първата електрифицирана железопътна линия в България, чиято рождена дата е доста по-късно в годините.) С дължина от 223 километра, поела върху релсите си първия влак на 7 ноември 1866 година, първата железопътна линия в България свързва Русе с Варна и е създадена с цел по-добри транспортни връзки в Османската империя. Построена е от английска компания. Първоначалният замисъл да бъде включена в международния жп път, свързващ Лондон и Цариград, не се реализира заради лошо изпълнение, което обаче не успява да провали линията и въпреки него по първата железопътна линия в България между 1883 и 1885 минава прочутият „Ориент експрес“.
Откриха първата по рода си жп линия в пустинята
Кои са следващите построени железопътни линии в страната ни?
Малко преди Освобождението други жп линии са построени и започват да функционират. Това са:
- жп линията Любимец – Белово,
- Белово – София – Ниш – Белград, която е резултат от изменен проект, стартирал през 1873 година, който е трябвало да свързва Цариград с Австро-Унгария през София – Кюстендил – Скопие – Митровиц.
Линиите, разкрити в първите години след Освобождението, били:
- Вакарел—София—Драгоман,
- София—Перник (направление към Солун и към Скопие),
- София—Роман,
- София—Самоков (направление към Бяло море).
Първата половина на 20 век заварва страната ни с цели 3533 километра железопътни линии, които са в пъти повече от дължината на първата железопътна линия в България, разкрита през 1866 година. 103 локомотива, 1447 пътнически и товарни вагони обслужват тези линии. През втората половина на 20 век развитието на железопътния транспорт продължава с бързи темпове, като през 1963 година у нас започва да функционира и първата електрифицирана жп линия.