Ядките и семената съдържат много протеини, мазнини, витамини, минерали. Непреработените обаче съдържат и ензимни инхибитори и фитинови киселини, които предотвратяват преждевременното покълване, които пречат пълното усвояване на хранителни вещества от човешкото тяло. За да извлечем максимума от тях, можем предварително да ги накиснем във вода.
Още: Колко населени места у нас са кръстени на Васил Левски
Още: Какво трябва да знаем за семейството на Васил Левски
Когато попадне в храносмилателния тракт, фитиновата киселина се комбинира с минерали като калций, желязо, магнезий, мед и цинк, като по този начин блокира тяхното усвояване. Следователно диета с високо съдържание на цели, неферментирали семена и ядки може да причини сериозен дефицит на минерали и дори да допринесе за загуба на костна маса.
Наличието на фитинова киселина в ядките ги прави трудни за храносмилане. Процесът на накисване ви позволява да се отървете от киселината, следователно, да подобрите смилаемостта на ядките, както и усвояването на витамини и други хранителни вещества от тях.
Колко време отнема накисването на ядките?
Още: Какво се прави по традиция на Месопустна Задушница?
Време за накисване за различни видове ядки: 12 часа - бадеми и бразилски орехи 8 часа - лешници, пекани, орехи и кедрови ядки 6 часа – кашу. Но не всички ядки се накисват за една нощ, основното е да се съхраняват не повече от 24 часа. След накисване изцедете водата и изплакнете обилно ядките, докато водата стане бистра. Изсушете измитите ядки във фурната при най-ниска температура (40-65 °C) с отворена врата за няколко 4-6 часа.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-странните суеверия за късмет в различните култури
Как да накиснете правилно ядките и семената?
Всеки човек самостоятелно у дома може лесно да накисва ядки. Резултатът е вкусен и здравословен продукт. Това се прави по следния начин:
· Вземете шепа непечени ядки или семена.
Още: Според Фън Шуй: Кои са символите за привличане на богатство
Още: Какво е значението на цветовете според Фън Шуй
· Изсипете ги в подходящ съд с чиста вода.
· Използвайте керамични или стъклени съдове.
· Напълнете с чиста вода при стайна температура в съотношение 1: 2.
· Посолете водата (за предпочитане с нерафинирана сол).
· Накиснете ядките за поне 7 часа.
· Сменяйте водата на всеки 12 часа.
· След накисване изцедете водата и изплакнете обилно ядките или семената.
Колко сол да добавите:
· за фъстъци, бадеми, кашу, кедрови ядки, лешници и макадамия - 1 с.л. л. за 4 чаши;
· за орехи и пекани - 2 с.л. л. за 4 чаши;
· за тиква - 2 с.л. л. за 4 чаши семена.
Оставете за няколко часа или по-добре за цяла нощ. За всеки вид е необходимо да се поддържа собствено време, в което е възможно да се изведе ембрионът от хибернация. Препоръчително е да сменяте водата от ядките на всеки 8 часа. Изцедете водата и отново изплакнете плодовете. Разстелете на един слой върху кърпа, за да изсъхне естествено. И запомнете: ако решите да накиснете ядките дълго време, трябва да сменяте водата в купата на всеки 8 часа. Съхранявайте ядките и семената в хладилник след накисване.