Планините в България
На сравнително малката територия на България са разположени общо тридесет и седем планини. Най-високата от тях е Рила, а най-ниската - Странджа. Сред по-популярните планини са Пирин, Витоша, Стара планина, Сакар, Родопите, Средна гора.
На 15-то място по височина се нарежда Средна гора.
Средна гора
Средна гора започва от Панчаревския пролом на река Искър и Софийското поле на запад и свършва при завоя на река Тунджа, северно от град Ямбол на изток. На север Задбалканските полета я отделят от Стара планина. Свързана е с главната Старопланинска верига на 4 места чрез напречни планински прагове - Гълъбец, Козница, Стражата и Межденик.
Планината е силно разчленена. Разделя се на 3 части - Ихтиманска, Същинска и Сърнена Средна гора.
Цялата планина е дълга над 280 км и широка до 50 км. Заема обща площ от 5950 кв. км.
Кой е най-високият връх в Средна гора?
Най-високият връх е Богдан - 1604 метра, разположен в северната част на Същинска Средна гора.
Изходни пунктове за изкачването на върха са хижа “Средногорец” и град Копривщица. От върха не се открива панорамна гледка, тъй като е покрит с дървета, но разходката до него и изкачването му са прекрасни.
Маршрутът е лек и подходящ за почти всички, дори и неопитни туристи. По пътя ще се насладите на красиви гледки. Ще видите различни растения - дъб, габър, бор, бук и животни, сред които сърна, дива свиня, вълк, лисица, таралеж и много други. От всички страни върхът е заобиколен от гори, в южното подножие, сред буковата гора, се тъмнеят огромни скали, покрити с мъх и здравец, наречени Детелинова пещера. От връх Богдан водят началото си реките Пясъчник, Луда Яна и Крива река.
Топ 10 на най-красивите върхове в Пирин
Богдан войвода
Върхът носи името на легендарния хайдутин Богдан войвода, който е начело на хайдушка чета в началото на 15-ти век. Предполага се, че Богдан е един от най-старите хайдушки войводи, действали по това време. Наследник е на прочутия Радан войвода. Движи се с четата си из землището на Копривщица, откъдето е родом. За местните е закрилник срещу набезите на разбойници и башибозук. Днес много народни песни и легенди от средногорския край са посветени на Богдан войвода.
От град Копривщица
Една от изходните точки за връх Богдан е малко пред самия град. Около 2,5 км южно преди Копривщица има отбивка, от която може да поемете към върха с кола. Пътят по отбивката е асфалтиран. Трябва да се движите от дясната страна. След около 5 км ще видите малка полянка вляво. Тук трябва да оставите колата си и да продължите в посока север по планински път. Ще вървите малко над 6 км и почти 500 метра денивелация. Това разстояние се изминава за около 2 часа с нормално темпо. Пътят е лек, широк и удобен за ходене. Малко преди самия връх ще минете през красива гора.
От село Богдан
Друга изходна точка до първенеца на Средна гора е село Богдан, община Карлово. Пътят продължава към хижа “Средногорец”. В началото се върви по горски път, който след около час се отклонява по пътеката. След разклона се преминава малка планинска рекичка. Преходът продължава около 5 часа, а маршрутът е изцяло през гора. На няколко пъти маршрутът пресича горския път към хижата.
Същинското изкачване е през последния час (400-500 м денивелация). Цялата денивелация по пътя е около 1000 метра. Излиза се директно на поляната под връх Малък Богдан - 1532 м. Малко под него е хижа “Средногорец”, най-високо разположената, работеща средногорска хижа - 1465 м.
Оттук се тръгва към връх Богдан, до който се стига след около 20-минутно изкачване.
Следващите по-високи върхове в Средна гора са:
* Шилигарка - 1577 м
* Буная - 1572 м
* Алексица - 1535 м
* Малък Богдан - 1532 м
* Братия - 1519 м.