Само на 60 километра от китния областен родопски град Смолян и 6 километра от граничния пункт, през който може да достигнете до Гърция, се намира най-южният град в България. Полегнал в долината на река Връбница, заобиколен от дивната красота на Родопите, Златоград е най-южният град в България.
История на най-южният град в България
Старото име на Златоград е Даръдере, което селището е носело до 1934 година. По-ранно известно име, открито в исторически извори, е Беловидово. Като стар град Златоград – най-южният град в България – е известен и с най-старата църква в Родопите „Успение Богородично“, построена по време на османското владичество, и с първото в Родопите килийно училище, превърнало района в център на просвета и култура в онези времена.
Най-южният град в България – живата история на родопския бит и култура
Историци и етнографи сочат Златоград като средище на най-старите традиции на материалната култура и бита на българския народ. Изключителен интерес за тях, както разбира се и за гости на града, представлява архитектурният резерват със своите бели зидове, обграждащи дворовете, с кладенците и кръглите комини върху покривите на къщите. Идеята за етнографския комплекс в Златоград, първия частен етнографски ареален комплекс в България, който може да видите от 2001 година, е на етнографа от БАН ст.н.с. Борис Томангелов. Той е един от Стоте национални туристически обекта на България.
Най-южният град в България е истински музей на открито, място, на което миналото оживява и разказва свои истории, пренасяйки ви в отминали векове. В Златоград са регистрирани около 120 архитектурни и археологически паметника, които си заслужават да бъдат посетени.
Какво друго може да видите в най-южния град в България?
Оживялата история, която наднича от всеки ъгъл, е само част от духа и пулса на Златоград. Най-южният град в България се гордее и прославя и с песента „Излел е Дельо хайдутин“, включена в Златната плоча на Вояджър през 1977 година. Многовековна история, богата култура, благозвучен диалект и съхранени традиции са само част от забележителностите в най-южния град в България. Препоръчваме ви да посетите:
- паметника на Дельо войвода и лобното му място,
- природна забележителност, представляваща скално образование, наподобяващо огромна гъба, носещо името Гъбата, разположено близо до Златоград,
- етнографския музей и Музей на просветното дело в Средните Родопи,
- любителите на животни и птици могат да се насладят на фермата за щрауси, разположена близо до най-южния град в България,
- Ягнево – базата за отдих и риболов, разположена близо до Златоград, в която може да се насладите на отлично настаняване, чудесни условия за риболов и вкусна храна,
- разнообразие от музейни сбирки и изложби,
- множество параклиси и църкви за любителите на религиозния туризъм, в една от които – храм „Успение Богородично“ – се намира икона на Богородица със забит в сърцето нож.
Най-южният град в България е не само оживяла история, богат с приказната си природа и историческите паметници, не само отправна точка към Гърция и среща на миналото и бъдещето, но и място, на което да потърсите и намерите себе си, да съпреживеете историята и да я обикнете.
Коя е най-дългата улица в София?