Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какъв да бъде подходът при възпитание на агресивно куче?

16 ноември 2022, 19:22 часа

Агресията при кучетата е присъща на самата природа, ако се насърчава, можете да отгледате истинско чудовище.

Домашният любимец перфектно усеща настроението на непознати и знае кога си струва да „покаже зъбите“ и кога можете да преминете с „просто предупреждение“.

Кучетата хапят не само непознати, но и собствените си собственици и дори деца. Агресията при кучетата условно се разделя на няколко нива. Тези разделения са условни, но се смята, че има породи с високо, средно и ниско ниво на агресивност.

Видове агресия и как да премахнете агресията при куче

Има няколко вида агресивно поведение при кучета. Всеки тип изисква специален подход за коригиране на агресията при кучета.

Доминираща агресия при кучета

Този вид агресивно поведение при кучетата се проявява от кученце. Ако не бъде спряно, същото "чудовище" ще расте. Доминиращата агресивност при кучета е ситуация, когато животното налага волята си на собственика, поставя се в йерархичната верига на "кой е главният" на първо място.

Топ 10 на най-силните кучета

В този случай животното е свободно да ухапе собственика и членовете на семейството за елементарно нещо, например, ако нарушава съня му. Понякога под този вид агресията се крие при кучета поради някакво скрито заболяване.

Справянето с тази агресия е възможно само ако стопанинът покаже "кой е шефът в къщата", но без нападение, а чрез убеждаване.

Как да премахнете агресията при куче?

Агресивно поведение при кучета поради заболяване

Агресията при кучета от следния тип е резултат от заболявания (медицински или психологически). В този случай ще помогне само ветеринарен лекар, който ще определи каква е причината, може би това е "синдром на раздяла" или нарушение на нервната активност.

Най-дружелюбните към човека породи кучета

Предизвикана от страх агресия при кучета

Страхът, изпитван от домашен любимец, също може да бъде източник на агресивно поведение при кучета. Най-често това засяга животни, взети от приюти или прибрани от улицата, които са преживели малтретиране на собствената си кожа. Ако не можете да се справите сами с проблема, важно е да се свържете с вашия ветеринарен лекар навреме. Често на такива животни се предписват успокоителни.

Хранителна агресия при кучета

Ако кучето ръмжи, когато се опитате да му вземете храна, лакомства или играчки, това е така наречената агресия на притежание и храна. Трябва да го изкорените в детството. Кученцето трябва да е спокойно за факта, че собственикът е взел храната от него и след това я е върнал. Можете да започнете, като седнете до кученцето, вземете храна в ръката си от купа и дадете на кученцето храна от ръцете си. Кученцето ще смята собственика за доминиращ индивид, на който може да се има доверие.

5-те най-често предавани болести от куче на човек

Други видове агресия при кучета

Има видове агресивно поведение при кучета, като майчина и ловна, които са заложени от природата и с тях е доста трудно да се справите. Тук ще помогнат контролът, разбирането и мирът. Агресията при кучета може да възникне, когато в къщата живеят няколко домашни любимци. За да се избегнат подобни проблеми, обикновено се отглеждат животни от различен пол. Имат нужда от достатъчно пространство, индивидуално, а не съвместно хранене, за предпочитане в различни стаи.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес