Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какъв църковен празник е на 14 януари - традиции и обичаи

13 януари 2025, 20:01 часа

На 14 януари според църковния календар се почита Света равноапостолна Нина и Светите преподобни отци, убити в Синай. Този празник се свързва с определени забрани. Ето какви са традициите, знаците и забраните на тази дата и каква е историята на светицата.

Какъв църковен празник е на 14 януари?

Православният празник на 14 януари (27 януари, стар стил) е денят на Света Нина, просветителката, която просветила хората от Иберия с християнството.

Нина е живяла в края на 3 век - началото на 4 век. Родена е в Кападокия, в благородно и благочестиво семейство. Баща й Нина е роднина на св. Георги Победоносец, а майка й е сестра на Йерусалимския патриарх. Когато Нина била на 12 години, семейството й се преместило в Йерусалим, където баща й бил благословен да стане отшелник. Майката на момичето станала дякониса в църквата на Божи гроб, а Нина беше отгледана от благочестива старица. Момичето изучавало Светото писание от младостта си и след разказите на старицата за Иверия (днешна Грузия), Нина решила да отиде там и да разкаже на жителите му за Спасителя.

Какъв църковен празник е на 13 януари - традиции и обичаи 

Според преданието Нина имала видение – явила й се Богородица и й подала кръст, направен от лози. Когато император Диоклециан започнал да преследва християните, момичето избягало в Иберия. Там тя скоро станала известна: по нейните молитви били извършени много изцеления на местни жители. Нина обиколила целия регион с проповеди, тя успяла да обърне самия крал Мерой в християнството. Тогава той поканил епископ и свещеници от Константинопол и построил първия храм в Иверия в името на светите апостоли. В Грузия Света равноапостолна Нина е почитана като просветителка, донесла православието в страната.

 

На 14 януари църквата почита и Светите преподобни отци, убити в Синай. Те са известни като група монаси, загинали за вярата си при нападение на мюсюлмански бандити срещу манастира "Св. Екатерина" на планината Синай през 5 век. Тези светци са станали символ на смелост и твърдост във вярата.

Какъв църковен празник е на 12 януари - традиции и обичаи 

Православният празник на 14 януари според Юлианския календар е Обрезание Господне и денят на паметта на Василий Кесарийски (Велики).

Признаците на деня се използват за преценка на времето в близко бъдеще и реколтата:

  • Ако има червен залез - реколтата от пшеница и грах ще е богата;
  • Ако падне сняг - това вещае богата реколта, а ако има дъжд - реколтата ще е слаба;
  • Ако ехото се чува далеч - ще има силни студове;
  • Ако духа силен вятър - през годината ще има богата реколта от плодове.

Според народните обичаи 14 януари е по традиция посветен на грижите за добитъка, особено за кравите. Вярва се, че на този ден кравето мляко има лечебни свойства.

Какъв църковен празник е на 11 януари - традиции и обичаи 

Какво не трябва да правите на 14 януари?

На църковния празник 14 януари църквата осъжда мързела, завистта, алчността и отмъстителността. Не можете да отказвате помощ, да ругаете, да повишавате тон, да използвате нецензурни думи или да клюкарствате.

Според народните поверия на този ден не е добре да се давате пари на заем (за да не останете без пари). Не трябва да подстригвате косата си, както и да наранявате животни.

Какъв църковен празник е на 10 януари - традиции и обичаи 

Какво можете да правите на 14 януари

На православния празник на 14 януари вярващите се обръщат към Равноапостолна Нина с молитви - молят я да ги избави от беди и скърби, да вразуми враговете им. Вярва се, че светицата помага във всички добри начинания и дела.

На 14 януари е обичайно да почиствате къщата, да довършвате започнатите неща. Можете да перете и да се занимавате с ръкоделие. Вярва се, че който се заеме с работата рано сутринта, ще има късмет през цялата година. Тези, които имат домашни животни, трябва да им обърнат специално внимание: да почистят обора и д нахранят животните с вкусна храна. Според легендата прясното краве мляко (още по-добре, ако е прясно), изпито на този ден, може да излекува от най-тежки заболявания.

9 януари - какъв църковен празник е днес, какво трябва и не трябва да се прави

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес