Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На комисия: Депутатите одобриха компенсации за бизнеса заради тока

14 януари 2025, 16:21 часа • 1088 прочитания

Депутатите от Комисията по бюджет и финанси одобриха компенсации забизнеса заради тока. Предложението е на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН и залегна между първо и второ четене в законопроекта за приходите и разходите до приемане на Закона за държавния бюджет. Сходни предоженияха имаха и от "ДПС - Ново начало", както и от "Продължаваме промяната". Окончателното решение ще бъде взето от пленарна зала.

Предложението дойде след предупреждение от страна на работодателите за готвен протест, заради високите цени на тока.

Компенсация ще има и за покриване на разходите за електроенергия в детски ясли, детски градини, училища, детски спортни школи, читалища, молитвени домове, храмове и манастири на регистрирани вероизповедания. Те ще предоставят до регулираната цена за крайни битови потребители, утвърдена от Комисията за енергийно и водно регулиране и приложима за съответния период.

За целта законопроектът предвижда производителите на електрическа енергия със съоръжения за производство на електрическа енергия с инсталирана мощност над 1 MW ще внасят във Фонд „Сигурност на електроенергийната система" целеви вноски, чиито стойности ще се определят от Министерски съвет.   ОЩЕ: Компенсациите за бизнеса заради тока: Синдикат призова да отидат в джобовете на работещите

Законопроектът до приемането на бюджета за 2025 г.

Депутатите от бюджетна комисия определиха какво ще се случва до приемането на Закона за държавния бюджет за 2025 г. Дотогава за размери, база, критерии, параметри, ограничения или други относими показатели на разходите, за които специални закони предвиждат да се определят с годишния закон за бюджета, се прилагат тези, определени в този за миналата година. 

Същото ще се отнася и за размера на общата годишна квота за предоставяне на ваучери за храна по бюджета за миналата година. 

От "Демократична България" предложиха Министерският съвет да може да одобрява финансирана на дейности за непредвидени или неотложни разходи за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия, на проекти за инвестиционни разходи, одобрени от Народното събрание, капиталовите проекти на общините, включени в Закона за държавния бюджет за миналата година, за подготовката и произвежданет она избори, както и за неотложни разходи, свързани с обществения ред. 

Мартин Димитров заяви, че идеята е да има бюджетни ограничения, за да не се изберат десет общини, чиито проекти да се финансират.

От "Продължаваме промяната" имаха сходно предложение, но те предлагаха Министерски съвет да може да одобрява разходи по политики. Според Асен Василев момента министърът на финансите няма право да разплаща автобуснния транспорт в на учениците в планинските райони. "Ние искаме да ви го дадем това право. Тук са и редица други политици. Заради удължителния закон няма да има фонд "Култура". Казали сме право - тези политики, които са били миналата година.

Междувременно финансовият министър Людмила Петкова обясни, че предложенията им са смесица между Закон за бюджет, тъй като някои от предложенията са свързани с еднократни разходи, други с продължително действие. "По начина, по който е предложена тази разпоредба, за нас е по-скоро за бюджета за 2025 г.", коментира Петкова. 

Какво стана с предложението им за транзитни такси за руския газ?

Предложението на "Продължаваме промяната" за транзитни такси за руския газ не бе допуснато за разглеждане от комисията.

От формацията предлагаха за вноса и транзитния пренос на природен газ с произход от Русия с кодове по КН 2711 11 00 и 2711 21 00 да се събират енергийни вноски. ОЩЕ: Асен Василев все още вижда шанс за транзитните такси за газа: Липсата им струва 10 млн. лв. на ден (ВИДЕО)

"Що се отнася до такаста, както ние сме я внесли е в размер на 20 лв. и всички компании, които транзитират газ през териториятан а България се задължават да се регистрират по Закона за акцизите и данъчните складове и те стават задълженни лица", коментира пред медиите Асен Василев.

Идеята им е такси да дължат вносителите по смисъла на митническото законодателство и дружествата и физически лица, сключили договори за транзит на природен газ през територията на Република България. 

ДДС за хляба

Мнозинството от депутатите от комисията не допуснаха за разгледаха предложението за удължаване на нулевата ставка на хляба до края на 2025 година, въпреки че имаше такива предложения от страна на "ДПС - Ново начало" между двете четения. Аргументите бяха, че разглеждането им противоречи на правилника. 

От "ДПС Ново начало" предлатаха още данъчната основа, посочена в данъчния документ, издаден от производителя или вносителя за доставка на бял хляб, хляб "Добруджа" и типов хляб, може да бъде увеличена с максимална надценка в размер до 15 на сто без данъка по този закон по веригата доставки до краен потребител. ОЩЕ: Йордан Цонев: Бъдещото мнозинство реши, че цената на хляба е недопустим въпрос (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес