Испанският премиер Педро Санчес обяви план за редица мерки, които целят да се справят с нарастващата жилищна криза в страната, включително налагане на данък до 100% върху имоти, закупени от жители извън Европейския съюз. Мярката е част от усилията на правителството да реши проблемите с достъпността на жилища и нарастващите наеми в Южна Европа. Санчес уточни, че основната цел на тези мерки е да се осигурят „повече жилища, по-добра регулация и по-голяма помощ за нуждаещите се“, съобщава Ей Би Си нюз. Въпреки това, не е ясно дали предложението на правителството, съставено от малцинство, ще бъде прието в парламента, предаде NOVA.
Причини за жилищната криза
Испания, подобно на много други развити държави, се намира в разгара на нарастваща жилищна криза. Наемите в големите градове като Барселона и Мадрид са изключително високи, а доходите не успяват да се справят с тях, особено сред младите хора. Цените на жилищата също растат стабилно, особено в големите градове и крайбрежните райони.
Още: Испания: Фашизмът може да се завърне, Мъск атакува институциите ни и разпалва омраза
Един от основните фактори, които ускоряват увеличаването на наемите, е нарастващият брой на краткосрочни наеми, предлагани основно за туристи. През 2024 година Испания бе посетена от над 88.5 милиона туристи, което я поставя сред водещите туристически дестинации в света.
Влиянието на туризма и протестите
„Прекомерният туризъм” е причина за напрежение между туристи и местни жители, които се оплакват от високите наеми и разпространението на краткосрочни наеми чрез платформи като AirBnB. В някои райони на страната, като Канарските и Балеарските острови, е имало и притеснения за натоварването на водоснабдителните системи.
Още: В Испания: Правителството създава държавна компания за строеж на жилища
През последната година в Испания се проведоха няколко протеста срещу нарастващите цени на наемите и нарастващия туризъм. Например, кметството на Барселона пое ангажимент да премахне напълно всички краткосрочни наеми на туристи в следващите години.
Мерките на испанското правителство
Една от основните мерки в предложения план е ограничаване на покупката на имоти от чужденци, които не са жители на Европейския съюз. Данъкът върху такива имоти може да достигне до 100%. Според Санчес, през 2023 година, чужденци извън ЕС са закупили 27 000 имота в Испания, но не с намерението да живеят в тях, а да печелят от тях.
Въпреки че не са предоставени подробности или срокове за въвеждането на този данък, плановете включват и други мерки, като по-високи данъци върху краткосрочните наеми и данъчни облекчения за наемодателите, които предлагат достъпни жилища в райони с високи наеми.
Политически контекст
Растящите разходи за живот са основна причина за недоволството сред избирателите в много развити държави, включително САЩ. В Испания, където премиерът Педро Санчес е един от водещите социалистически политици в Европа, решаването на жилищната криза е от съществено значение за неговото правителство, особено след като той успя да спечели нов мандат през 2023 година.
Още: На фона на скандали: Преизбраха Педро Санчес за ръководител на Социалистическата партия
Тези мерки, ако бъдат приети, ще имат сериозно въздействие върху жилищния пазар в Испания и могат да създадат значителни промени в начина, по който функционира страната като туристическа дестинация и жилищен пазар.