Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще спре ли руски газ да тече към Европа през България? 10 държави с призив към ЕС

14 януари 2025, 12:19 часа • 3219 прочитания

Група от десет държави от Европейския съюз призова за засилване на санкциите срещу Русия, включително допълнителни ограничения върху природния газ - особено върху втечнения природен газ (LNG), съобщават Bloomberg и Reuters. Документът, получен от двете агенции, разкрива, че става въпрос за Швеция, Ирландия, Полша, Дания, Финландия, Чехия, Румъния и трите балтийски републики - Литва, Латвия и Естония. Те предлагат да се забрани вносът както на руски газ по тръбопроводи, така и на втечнен руски газ.

Още: Bruegel: Русия е вторият най-голям доставчик на газ за ЕС през 2024 г.

Целта е да се ограничат приходите на Кремъл, които се използват за финансиране на агресивната война на диктатора Владимир Путин срещу Украйна.

Ограничителните мерки ще изискват единодушно одобрение от всички 27 държави членки на ЕС, което става все по-трудно поради съпротивата на унгарския премиер Виктор Орбан.

Още: Обрат с цената на петрола след новите санкции на САЩ

Мотивите: какво пише в документа?

„Като крайна цел е необходимо да се забрани вносът на руски газ и втечнен природен газ във възможно най-кратък срок. Алтернатива на пълната забрана би могла да бъде постепенното намаляване на използването на руски газ и втечнен природен газ, както вече е заложено и в пътната карта RePowerEU“, се казва в документа, цитиран от Bloomberg.

Още: Лавров за "Турски поток": САЩ планират да ни оставят и без последния газопровод към Европа

Снимка: iStock

Въпреки усилията на ЕС да диверсифицира енергийните си източници, доставките от Русия са достигнали стойност 204 млрд. долара от началото на войната. В същото време, на фона на намаляването на общите доставки на изкопаеми горива, тези на втечнен природен газ нарастват с рекордни темпове.

Още: Русия: Украйна опита да удари съоръжение на "Турски поток" с дронове

„Руският флот от танкери за втечнен природен газ трябва да бъде обект на целенасочени санкции, забраняващи акостирането и морските услуги на територията на ЕС“, се посочва в документа във връзка с руския "сенчест флот", заобикалящ наказателните мерки.

Документът идва в момент, в който Европа обсъжда нови санкции срещу Москва във връзка с войната в Украйна. ЕС подготвя 16-ия си пакет от наказателни мерки, насочени срещу руската икономика, преди третата годишнина от пълномащабното нахлуване в Украйна, пише Reuters. Предложенията за пакета включват забрана на вноса на метали от Русия, разширяване на ограниченията върху транзита на стоки и въвеждане на допълнителни санкции срещу финансовите институции и IT сектора на Москва.

Още: Унгария пак заплашва Украйна: Ще ни спирате руския петрол? Няма да ви пуснем в ЕС

Искат се още санкции срещу "сенчестия флот" на Русия

Освен това 10-те европейски държави се застъпват за допълнителни ограничителни мерки по отношение на танкерите, превозващи руски петрол към трети страни. Този т.нар. "сенчест флот" позволи на Москва да заобикаля наложения от Г-7 ценови таван - 60 долара за барел.

Снимка: iStock

Миналата седмица САЩ наложиха тежки санкции на най-големите руски петролни компании и други субекти: САЩ с безпрецедентни санкции: "Газпром нефт", "Сургутнефтегаз" и видни енергийни шефове, включително на "Росатом".

Индия планира да отхвърли руските петролни танкери, обект на санкциите на САЩ. Същото вече явно прави и Китай: Санкционирани танкери с руски петрол не могат да влязат в Китай.

Ролята на България

Що се отнася до руския газ към Европа, той вече тече само по "Турски поток" - през Турция и България, след като Украйна не поднови договора с "Газпром" за транзит през своя територия. Той изтече в края на 2024 година. Решението на Киев предизвика високо напрежение в Унгария и Словакия, въпреки че беше ясно, че те, заедно с Чехия, трябва да си осигурят алтернативни източници: "Ела в петък в Киев": Зеленски отговори на поканата на Фицо (ВИДЕО).

Когато беше на посещение у нас през декември 2024, унгарският премиер Виктор Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа. Става въпрос за разрешение от финансовото министерство на САЩ, според което да може "Газпромбанк" да се използва като банка за плащане при покупка на руски газ. Унгария и Турция очакват такава дерогация за своите страни, след като Вашингтон санкционира "Газпромбанк" - единствената лицензирана финансова институция за плащане при покупка на руско синьо гориво. Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов се закани преди визитата на Орбан, че България ще отреже преноса на руски газ по "Турски поток", ако транзитните такси не се плащат и не бъде намерен начин да се извършват плащания.

Още: За пет години: На печалба ли е България от частта на "Турски поток", изградена у нас?

Снимка: Getty Images

Дори след като Русия спря газа за България малко след началото на войната в Украйна, тръбата продължи да транзитира - основно към Сърбия и Унгария. Капацитетът на газопровода е 16 млрд. куб. метра годишно.

Тръбопроводът на българска територия беше изграден по време на правителството на Бойко Борисов и ГЕРБ, а мистериозно изчезналата "пътна карта" се появи миналата година благодарение на неформалната група от киберексперти BG Elves. Разкрита беше нова информация, която показа как Путинова Русия е успяла да уговори с властите изграждане на газопровод, заобикалящ Украйна: "Турски поток" в България: Слепи служби, нарушени закони и унищожена археология (ВИДЕО).

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес