Преди големия празник Великден много вярващи спазват Великия пост, който се счита за много строг поради сериозни ограничения в храната. Ето защо трябва да внимавате, когато въвеждате други храни в менюто си на Великден и след него, за да изпълните правилно всяко предписание на църквата за поста.
Постът приключва в неделя с настъпването на Великден с разговяване. В християнската традиция този термин означава консумацията на умерено количество (животинска) храна в края на поста и въздържанието.
Но в случая е важна не само първата храна, която се консумира след поста, но и точният час.
В колко часа приключват Великденските пости?
Свещениците уточняват в колко часа може да се разговява на Великден - часът зависи от това дали сте били в църква или не. Ако сте присъствали на службата през нощта, тогава веднага след литургията и причастието можете да ядете. Ходенето на църква сутрин включва прекъсване на поста веднага след пристигането вкъщи. За тези, които по някаква причина не са посетили храма, свещениците препоръчват да разговят Великден след приключване на службите в църквите.
Великден 2024: Най-силните молитви за здраве, изцеление и защита
На Великден първо трябва да се яде от осветените храни - яйца, козунаци и едва след това може да се яде от всичко останало.
В събота се извършват последни приготовления за празничната трапеза - боядисване на яйца, приготвяне на козунаци.
Освен това се носят празнични дрехи. Сутринта подредете празнична трапеза, която задължително включва яйца, козунак и вино. Прочетете молитва, разделете козунак и едно яйце според броя на хората на масата. Поздравете с "Христос Воскресе!". В отговор се казва: „Воистина Воскресе!”. Първо опитайте осветените храни и след това пристъпете към пълно хранене.
След това можете да се "състезавате" в чупене на яйца, удряйки яйцата едно в друго - вярва се, че собственикът на оцелялото яйце ще бъде здрав през цялата година.
На Великден трябва да поканите приятели и роднини у дома, както и да раздадете милостиня на нуждаещите се . Интересното е, че се препоръчва част от осветената храна да се остави за заупокойната седмица, за да се занесе на гробовете на предците.
Освен действията, които църквата насърчава, има и такива, които църквата не разрешава.
На големия празник не се позволява:
- извършването на тежка физическа работа;
- преяждане и пиене на големи количества алкохол;
- извършване на всякакви магически ритуали;
- почистване на дома;
- разкрасителни процедури;
- работа в градината;
Освен това на Великден 2024 г. не трябва да ходите на гробища - за това има специални възпоменателни дни.
Цветето, което всеки трябва да има в дома си за Великден - то носи щастие и късмет