Лятото е време за рестартиране. Тялото през този период попълва ресурсите си напълно. Слънцето, чистият въздух, максималната физическа активност вършат своята работа. Но резултатът ще бъде двойно впечатляващ, ако подходите правилно към храненето. Леката и здравословна храна е ключът към отлично здраве и хармония.
Какви продукти трябва да се предпочитат през лятото, възможно ли е да се яде мляко и какво е подходящо за закуска в жегата?
Правило №1: Без нетрайни продукти през лятото
Подготвяйки се за пикник, много хора правят салати с майонеза, вземат със себе си мляко, яйца, сладкиши, пушено месо и други нетрайни продукти. Може би навън всичко това ще върви перфектно с кола, бира или сайдер, но може да не се приберете у дома. Патогенните бактерии в подобна храна се размножават експоненциално. Оттук тръгват салмонелоза и други инфекциозни заболявания, заедно с диария, гадене, повръщане и силна болка в корема.
Лекар: НЕ яжте тези храни през лятото
Правило №2: Не залагайте на риба, месо и млечни продукти през лятото
Храната с животински протеини бързо се разваля, но и е трудно смилаема в жегата. Тялото по това време вече страда от дехидратация, губи полезни микро и макро елементи и тук му се предлага допълнително натоварване. Нито стомахът, нито панкреасът, нито вашият черен дроб ще ви благодарят за това.
Но това не значи, че животинските протеини се налага да бъдат напълно изоставени за лятото. Можете и трябва да ги консумирате и то в малко количество и давайте предпочитание на храни с малко мазнини.
Отлична алтернатива на месото в същото време ще бъде растителният протеин. Това са грах, леща, боб, ядки и някои видове зърнени култури - например елда и киноа.
Правило №3: Не пренебрегвайте зеленчуците и плодовете през лятото
И разбира се, правилно е протеиновите храни да се комбинират със сезонни зеленчуци. Първо, по този начин се усвоява по-добре, второ, усещането за ситост идва по-бързо, трето, човек получава ударна доза витамини. Четвърто, дефицитът на микроелементи и соли, отделени от тялото с потта, се попълва. С гръм и трясък, по-специално, върховете от цвекло и горчица се справят с тази задача.
Плодовете също са важна част от диетата в горещините. Приоритет трябва да се даде на кисели плодове, като цариградско грозде и касис. Имат минимум фруктоза и максимум фибри и антиоксиданти.
Тези храни не са за лятото – повече вредят, отколкото помагат
Правило № 4: Откажете се от алкохола, кафето и газираните напитки през лятото
Кафе, бира, вино, сладки газирани напитки – вредата от тези напитки в жегите е повече от добра. На първо място съществуват големи рискове от тежка дехидратация.
Освен това, дори чаша бира или чаша еспресо в жегата също е удар за сърдечно-съдовата система. Това е валидно за тези с хронични заболявания в тази област. Кръвното може да скочи внезапно и сърдечният ритъм ще се наруши.
Ако температурата е над 25 градуса, минералната негазирана вода ще бъде най-добрата напитка. Тя компенсира недостига на соли и перфектно утолява жаждата.
Зеленият, билковият и джинджифиловият чай или просто топла вода също са чудесни за преодоляване на жегата.