Населението на страната ни според официалните данни от НСИ към 31.12.2022 година е 6 447 710 души. Какво е съотношението мъже-жени в България като цяло и по възрастови групи? Повече ли са представителите на силния пол, или напротив – у нас се раждат повече момичета?
Съотношението мъже-жени в България – какво сочат официалните данни?
Официалната статистика сочи, че броят на гражданите на България от мъжки пол към края на 2022 година, е 3 099 503 души. 3 348 207 са дамите към същата дата. Тоест като цяло дамите са повече от господата, видно от цифрите, но разликата не е толкова фрапираща – на 1000 жени се падат около 927 мъже. Интересен факт е, че тази тенденция и съотношение мъже-жени важи не само за страната ни, но същото е валидно и за целия ЕС, където дамите имат превес над господата.
По отношение на това колко мъже и колко жени живеят в градовете и колко в селата статистиката сочи, че дамите преобладават и на двете места и нямат предпочитание към града, което е леко неочаквано, тъй като се предполага, че нежният пол би предпочел градската среда заради по-добрите възможности за отглеждане на децата и извънкласни дейности, както и за забавление и грижа за дома и семейството. Не се наблюдава обаче по-нисък брой на дамите по селата спрямо господата, напротив – съотношението мъже-жени в България в селата е приблизително такова, каквото е и в града.
Ето с колко е намаляло населението на България през 2022 г.
По отношение на съотношението мъже-жени в България по възрастови групи има такива, при които разликите между броя на представителите на двата пола са минимални, както и такива, при които разликите са осезаеми. Ако погледнем по-задълбочено статистическите данни от НСИ, разделени по възрастови групи, ще открием интересна и любопитна тенденция.
Докато дамите като цяло са повече от господата във възрастовите групи над 55-годишна възраст, което красноречиво сочи, че животът на представителите на нежния пол е по-дълъг от този на силния пол, то при българските граждани на възраст от 0 години до 55 години във всяка една възрастова група преобладават господата – къде дискретно, къде осезаемо.
Явно в страната през последните десетилетия се раждат повече момчета и макар към днешна дата дамите да са мнозинство, то скоро това ще се промени с естествените процеси – измиране на възрастните хора и нови раждания. Дали и кога точно съотношението мъже-жени в България се измени осезаемо и броят на представителите на двата пола ще бъде равен или почти равен, както и дали броят на господата ще изпревари този на дамите предстои да видим.
Сред причините жените в активна възраст в страната да са повече от мъжете вероятно е и фактът, че при много семейства силната половинка живее и работи извън граница, за да изхранва семейството.
Ето кой е третият по население град у нас
Какво е съотношението мъже-жени в България по статистически райони?
Ако разгледаме съотношението мъже-жени в България по статистически райони, ще открием, че то остава стабилно и в полза на дамите в абсолютно всички райони – Северозападен район, Североизточен район, Северен централен район, Югозападен, Югоизточен и Южен централен район.
В кои възрастови групи е най-голяма разликата в съотношението мъже-жени в България?
Разликата е най-значима – независимо дали в полза на дамите, или на господата, при възрастови групи: 65–69 години, 70–74 години, 75–79 години, 80–84 години, 85–89 години, 90–94 години, 95–99 години и над 100-годишна възраст, както и при възрастова група 40–44 години.