Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво да правим, ако кучето ни е със запушен нос?

05 ноември 2024, 12:00 часа

Подобно на стопаните си и кучета – заслужено наречени първи приятели на човека – страдат от различни заболявания, водещи до запушен нос, хрема или изтичания от носа и очите. Това са симптоми на респираторни заболявания, засягащи горните дихателни пътища и ако не са усложнени или ако не са нужни по-специални грижи за хронично болни и/или възрастни кучета, то лечението на обикновената хрема може да бъде чрез изписани медикаменти за домашно лечение или дори чрез елементарни капки за нос. Самолечение също често се прилага, макар горещо да не ви препоръчваме подобно самолечение, тъй като така затруднявате точната диагностика, а както закъснялата диагноза, така и погрешното лечение могат да бъдат фатални за четириногия приятел. Какво да правим при запушен нос на куче, докато чакаме часа за преглед или докато чакаме утрото, тъй като денонощните клиники у нас от много време са мираж? Има ли поведение на стопаните, което се препоръчва, има ли медикаменти, които могат да бъдат прилагани без рецепта, преглед и без да затруднят на по-късен етап диагнозата? 

 

Какво да правим при запушен нос на куче – съвети от специалистите

Още: Защо кучето ви всъщност ви ближе: 5 научни причини, които са изненадващи

Запушеният нос означава и липса на обоняние, което ще рече, че е твърде възможно животинчето да не се храни, ако страда от запушен нос. Отказът от храна обаче може да бъде алармиращ знак, че нещо по-сериозно се случва. За да прецените кое от двете е валидно в случая, следва да потърсите помощ от ветеринарните лекари. Те ще извършат необходимите прегледи и изследвания и ще назначат терапия за пациента.  Докато чакате часа или деня за преглед обаче не е редно да не предприемете нищо. Добрият съвет може да помогне и да съумеете да овладеете положението до часа за преглед. Това са възможните решения, които да облекчат състоянието, без да навредят на косматия приятел:

  • Силата на банята

Взимате си вана или горещ душ при настинка, за да се почувствате по-добре? Кучетата също могат да се насладят на банята ви, когато страдат от инфекции на горните дихателни пътища и когато се чудите какво да правим при запушен нос на куче. Не трябва да споделяте ваната си с тях обаче, а да ги пуснете в банята след горещия ви душ, докато тя е пълна с топла пара. Парата ще облекчи състоянието им, ще отпуши носа им и ще допринесе за разрешаване на проблема, ако той е банална инфекция на горните дихателни пътища. Парата отпушва задръстените дихателни пътища, помага за отделянето на повече секрети, като по този начин подпомага дишането, без да носи риск от странични ефекти.

  • Чист въздух

Още: Кинолог: Това са най-неподходящите породи кучета за деца (СНИМКИ)

Макар да е запушен носът на кучето ви, ако въздухът е пълен  с дим, прах, алергени, те неминуемо дразня лигавицата на носа и задълбочават проблема дишането.  Отложете и излъскването на пода с препарати, те също дразнят и усложняват положението.

  • Капки за нос

Ако имате в дома си капки за нос, които са ви били предписани от ветеринар и вече знаете, че са подходящи за кучето ви, може да ги приложите. Те ще облекчат временно проблема, за да е по-лесно на животинчето времето в чакане до диагностиката и лечението в кабинета на лекаря. 

Имайте предвид обаче, че нито един от тези съвети няма да ви свърши особена работа и да помогне реално на кучето, ако инфекцията е бактериална – в този случай се нуждае от антибиотик, предписан от лекар, ако инфекцията се дължи на гъбички, ако не е инфекция, а алергия или ако диагнозата е по-сериозна като имуномедиирано заболяване, чужди тела или назални тумори. Ето защо се препоръчва лекарски преглед възможно най-скоро. Особено ако описаните домашни лечения не проработят, защото това е и знак, че проблемът е по-сериозен. Колкото по-своевременно предприемете мерки, толкова по-вероятно е да се излекува бързо и напълно кучето. Не се препоръчва употребата на медикаменти преди преглед, ако причината не е известна и не сте използвали същите и преди, за да не навредите на кучето си, което е възможно с употребата на непознати лекарства. Не чакайте и твърде дълго, за да изчезне проблемът и да се разреши някак сам. Ако до 24 часа хремата не е изчезнала, потърсете лекар още същия ден, тъй като запушеният нос не само затруднява дишането на вашето кученце, но също така пречи на системата за филтриране на носната мембрана, която предпазва бактериите и вирусите.

Още: Арестуваха мъж, изоставил кучето си по време на наводнение в САЩ (ВИДЕО)

 

Статията има само информативен характер и не замества консултацията с ветеринар.

източник: https://www.goodrx.com/pet-health/dog/stuffy-nose

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес