Пулсът е сред жизнените показатели, които лекарите използват, за да направят оценка на общото здравословно състояние и в частност – на състоянието на сърцето и съдовете. Погрешно е да считаме, че нормалният пулс гарантира липса на сърдечно-съдови заболявания, но ниският или високият са сигнал за здравословен проблем, който трябва да се диагностицира и лекува, като този проблем не е задължително да е свързан със сърдечно заболяване. Така например причините за пулс над 100 удара в минута, познат като тахикардия, могат да бъдат свързани с заболявания на щитовидната жлеза или с емоции и стрес и съвсем не е нужно забързаният сърдечен ритъм да сочи сърдечен проблем. Знаейки най-честите причини за отклонения в пулса, пациентите ще са запознати с възможните здравословни проблеми, ще са информирани към кой специалист е нужно да се насочат за диагностика и лечение, както и ще преценяват по-добре дали се нуждаят от спешна лекарска помощ, неотложна такава, или прегледът може да почака. Особено притеснява пациентите т.нар. неравномерен пулс или на езика на медицината – аритмията, тъй като симптомите ѝ са плашещи и обикновено изпиталият е за първи път търси спешна помощ, каквато може да се окаже, че не е необходима.
Неравномерен пулс – що е то?
Медицинският термин за неравномерният пулс е аритмия. Усеща се от пациентите като прескачане на сърцето. Аритмията може да премине за секунди или минута, да не е симптом на опасно заболяване и да не изисква намеса от специалист, като и да е животозастрашаваща особено ако е оставена дълго без лечение. Не е изключен и сърдечен арест – внезапно спиране на сърцето. Симптомите на аритмия могат да включват и световъртеж или дори загуба на съзнание, които също са плашещи за пациентите. Аритмиите обикновено са причина пациентите да потърсят спешна помощ, считайки че нещо сериозно се случва с тях. Без да подценяваме аритмията, бързаме да успокоим четящите, че аритмията може да се окаже и безобидна и да не се крие зад нея подлежащ сърдечен проблем или животозастрашаващо състояние. Сред най-честите причини за неравномерен пулс са както банални, така и изискващи лекарска помощ незабавно. Вижте ги.
Още: Колко е нормалният пулс за хората над 60?
Причини и рискови фактори за неравномерен пулс
Сред рисковите фактори за неравномерен пулс са напредване на възрастта, хронични заболявания, пряко свързани и рефлектиращи върху сърдечно-съдовата дейност като диабет, хипертония, сърдечна недостатъчност, вредни навици, нездравословен начин на живот, прием на определени медикаменти, наследственост, алкохолизъм, бъбречно заболяване, наднормено тегло, болести на белите дробове и дори грип. Пациентите, които имат един или повече рискови фактори, са по-предразположени към аритмия. Най-честите причини за неравномерен пулс обаче нея обаче могат да са различни дори при едни и същи рискови фактори. Сред тези причини за неравномерен пулс са:
- Дейности и ситуации, свързани с повишаване на кръвното налягане и физическа активност.
Докато е всеобщо известен факт, че хипертонията неминуемо води до ускоряване на пулса, както впрочем и физическата активност, и стресът, малко са запознатите, че неравномерният пулс също често се дължи на тези фактори. Те се явяват едни от най-честите причини за неравномерен пулс. Имайте предвид, че под стрес се разбира не само притеснение, но и болка, гняв и дори преживяването на силни емоции независимо дали положителни, или отрицателни. Всичко, което кара сърцето ви да бие по-бързо, може да доведе и до неравномерния му ритъм.
Още: Кардиолог: Това са причините за ускорен пулс
- Дехидратация
Нещо, толкова елементарно като дехидратацията, може да доведе до аритмия, която не се дължи на сърдечно-съдови заболявания. Случва се често, но малко се коментира за тази причина за неравномерен пулс. Дехидратацията е свързана не само със загубата на течности, но със загубата на електролити и нарушаване на електролитния баланс - ниски нива на калий, магнезий или калций в кръвта, който електролитен баланс влияе и на сърдечната дейност и ритъма на сърцето.
- Кашлица
Макар да звучи анекдотично, кашлицата може да причини както промени в скоростта, в която бие сърцето, така и аритмия.
Още: Кардиолог: Пулсът на здравия човек е в тези стойности
- Хормонални промени
Няма да се спираме на всички промени в хормоните, водещи до това, но си струва да отбележим, че прегледът на щитовидната жлеза при ендокринолог няма да е излишен.
- Промени в сърдечната тъкан, причинени от промени в кръвния поток.
- Страничен ефект от прием на медикаменти за хронични заболявания като тези за хипертония, за сърдечни заболявания и др.
Естествено причините за аритмия зависят и от нейния вид, но за подробна и професионална информация следва да се обърнете към вашия лекар.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
източник: https://www.nhlbi.nih.gov/health/arrhythmias/causes
https://www.heart.org/en/health-topics/arrhythmia/about-arrhythmia