Много от бактериалните инфекции и заболявания, които днес се лекуват безпроблемно и лесно дори в домашни условия с прием на антибиотици, в миналото често са имали фатален край, макар някогашния човек да се е опитвал да използва йод, билки, химични вещества и други методи. Антибиотиците са сред най-великите, важни и значими постижения на съвременната медицина, тъй като правят бактериалните инфекции лесни за лечение. Неразумният прием на антибиотици, неправилната им употреба и дори изхвърляне, бързо може да ни върне там, където хората са умирали от банална инфекция, защото бактериите стават резистентни на антибиотиците. Появата на устойчиви на антибиотици бактерии е сред най-голямата опасност, надвиснала над обществото, като най-притеснителни са т.нар. супербактерии, които са резистентни на много различни антибиотици. Това е силно притеснително, тъй като бактерии, резистентни на много антибиотици, може да означава само едно – опасност пред човечеството.
Резистентен към антибиотик – какво е това?
Ако сте чували да се говори за резистентен към антибиотик, то вероятно сте решили, че се говори за пациента, който е резистентен. Реално обаче не пациентите са резистентни, а бактериите. Когато пациентът има инфекция, причинена от тези бактерии, резистентни към антибиотици, той не подлежи на антибиотично лечение, тоест животът му е в опасност. Има и други терапии, които са се прилагали преди появата на антибиотиците, но ефективността им не е толкова добра и често изходът за пациента е бил фатален.
Още: Когато пием антибиотик - ето кои храни никога не трябва да приемаме?
Резистентен към антибиотик всъщност означава устойчив, нечувствителен към антибиотиците, тоест не им действа антибиотичната терапия. Бактериите са привикнали към използваните антибиотици до степен, в която антимикробните лекарства стават безопасни за тези бактерии. Така великото постижение на медицината – антибиотиците – се оказват напълно безсилни и неефективни, а това може да коства много животи.
Сред причините това да се случва е неразумното поведение на хората спрямо антибиотиците – изхвърляне на антибиотици в природата, в канализацията или коша, откъдето попадат на сметището и в почвата, неразумен прием на антибиотици – без лекарско предписание, без доказана необходимост, за вирусни инфекции, които реално не се лекуват с антибиотици, без диагноза дори. Безразборният прием, лечение с антибиотици, продължило твърде кратко, без да се излекува напълно пациентът, както и самолечението са изключително опасни за цялото човечество.
Как човечеството може да се справи с риска от резисентност към антибиотиците?
Днес сме изправени пред реалната опасност да трябва да се завърнем към старите антимикробни терапии за лечение на бактериални инфекции с бактерии, резистентни на антибиотици. Клеймото „резистентен към антибиотик“ застрашава човечеството. Нарастващият брой на резистентните към антибиотици бактерии, съчетан с липсата на откриване на нови антибиотици, ще доведе до този печален резултат. За да избегне човечеството подобно развитие и връщане назад във времето, което би било фатално за много пациенти, се предприемат решителни крачки и редица промени, които да не позволят това да се случи. Сред тези промени е необходимостта лекар да предпише антибиотиците и те да не могат да бъдат купувани без рецепта, строг контрол върху предписването и употребата на антибиотици, специални места за изхвърлянето им и др.
Още: За колко време се изчиства нашият организъм от антибиотик?
Възможно ли е друго лечение, ако черната прогноза се сбъдне? Реално ще трябва да се завърнем към онези стари терапии, които са били прилагани със съмнителен успех и огромен риск преди появата на антибиотици, а много от тях не звучат приятно, други пък са с недоказана ефективност.
Как човечеството е лекувало бактериални инфекции преди антибиотиците?
За да осъзнаете осезаемо какъв е рискът, пред който е изправено човечеството, ако резистентен към антибиотик стане най-често чуваното в лекарските кабинети, вижте „терапиите“ , прилагани някога, преди медицината да се похвали с антибиотиците.
- Пиявици и кръвопускане
Още: Учени от Оксфорд разкриват: Гълъбите в града са пълни с устойчиви на антибиотици бактерии
Не звучи изобщо приятно, нали? Тези методи, зародили се в Египет преди новата ера, са използвани като медицинска терапия повече от 3000 години. Дори в сравнително новото време срещаме кръвопускането като терапия за лечение на пневмония, а вероятно и на вас е прилагана подобна в детството ви – вендузите, които бабите ни нареждаха по гърба при изстинка, работят на същия принцип – създавайки вакуум, те водят до големи участъци от кървене под кожата. И да, вендузите наистина работеха при много от случаите, но със сигурност не тъгуваме по онези терапии и не ги предпочитаме пред приема на антибиотик. Кръвопускането е било реално ефективно в част от случаите, като причината за това днес е известна – много бактерии изискват желязо, за да се репликират, а пускането на кръв намалява количеството на желязото.
- Йод, бром и други химични съединения
Не се съмняваме, че работят. И днес ги използваме с антибактериална цел. Рискът от употребата на някои съединения обаче е огромен. Арсфенаминът, макар да е ефективен, водел често до оптичен неврит, гърчове, треска, увреждане на бъбреците и обриви. Така че появата на пеницилина през 1943 година е било спасение от всичко това.
- Цяр от природата
Използвали се растения, билки, треви като кората на хининовото дърво например. Мед, чесън, чаено дърво – списъкът може да бъде продължен още дълго. Приветстваме тези методи, природосъобразни и без странични ефекти, но те не биха ни помогнали при тежки случаи, така че нуждаем се от антибиотиците.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
източник: https://theconversation.com/in-a-world-with-no-antibiotics-how-did-doctors-treat-infections-53376