Днес ще ви представя историята на един емблематичен български град. Той е познат като име на всеки от нас, макар че малко хора от нас са минавали през него. Нека заедно да разберем как град Каспичан бива създаден заради железопътната линия Русе-Варна.
Какво е значението на жп линията Русе- Варна
Митхад паша разработва 3 големи железопътна проекта:
- Първият свързва Черна вода с Костанца - приключва 1860
- Втория свързва Русе и Варна - приключва 1866
- Третият свързва Букурещ и Гюргево - приключва 1869
Разбира се, ние ще се концентрираме върху жп линията свързваща Русе и Варна. Тази връзка е изключително важна, тъй като прави връзката между първия проект с богатите житни и стратегическо важни райони в четириъгълника Русе-Шумен-Варна-Силистра. Това няма как да бъде постигнато само от дейци в рамките на Османската империя, затова се използва помощта на английска компания, която изгражда това трасе. Интересното е, че има притеснения от местните жители заради непознатата за тях технология и как тя ще се отрази върху живота им. Това е една от причините трасето между Русе и Варна да не минава през Нови пазар, както е било план, а през съседното село Каспичан. Това води и до бурното му развитие в бъдеще.
Историята на Каспичан
Тъй като тази железопътна линия има огромно значение, покрай нея започват да се строят всякакви видове сгради, които да помагат за нейното обслужване. За историята на самото село Каспичан, преди създаването на жп линията, не се знае много, което може да ни подскаже, че то е било в сянката на съседните градове.Това води до строежа на все повече сгради и до формирането на сериозен пазар, който преди това е бил в близкия град Нови пазар.
Интересна история за първото училище в Каспичан
Увеличаващото се население на Каспичан води след себе си и до нуждата от създаване на училище. Първото такова е открито през есента на 1907 година, а интересното е, че то е временно и е открито от Министерството на съобщенията и пътищата. Това е доказателство за огромното значение, което има Каспичан като разпределителен център вече в рамките и на Царство България. Интересно е, че първият учител там е Иван Радев. Име, което на повечето хора, не говори нищо, но той е баща на нашата поетеса Калина Малина(Райна Радева). Вече през 1908 година училището биво наново открито от Министерството на народната просвета и попада под неговата юрисдикция.
А Каспичан продължава възходящото си развитие и през 1964 година вече била обявен за град с решение на Президиума на НС. Така че това е важен пример от нашата история как транспортните връзки могат да променят облика на дадено населено място и да го превърнат в притегален център за много хора.