Град Харманли е населено място с много интересна история. Днес ще се опитам да ви разкажа повече за него и да разберем откъде идва това интересно наименование.
Историята на град Харманли
Както и голяма част от населените места по нашите земи, на територията на Харманли и имало живот много векове назад. Разкопките през последните години откриват селище в областта , позната на местните жители като “Чортлене”. За съжаление тази част от историята на селището все още не е достатъчно добре позната, така че ще се концентрираме върху писмените свидетелства, които разказват за създаването на Харманли.
Създаването на Харманли
От 1510 година са датирани първите писмени свидетелства за град Харманли. Те са дадени от словенеца Бенедикт Курипешич, който минава като част от посланическа мисия по тези земи. Разбира се, щом той описва създаденото селище по тези земи, явно то е било изградено по-рано. Но трябва да отбележим, че правилното наименование, което трябва да използваме, е кервансарай.
Кервансарай в рамките на Османската империя представлява голям крайпътен хан, в който пътниците могат да намерят подслон и защита. Това означава, че към 1510 година Харманли вече е бил изграден като кервансарай и постепенно е придобивал облика и на селище. Мястото на Харманлии е ключово, тъй като той се намира на главния път свързващ Цариград с Белград и поради тази причина придобива особено голяма важност. Това води след себе си и до нуждата от формиране на селище.
Откъде идва името на град Харманли
За да може кервансараят да обслужва многобройните преминаващи пътници, около него се изгражда и харман. Харман е дума, която означава “равно място, на което се вършее жито”. Чисто географски можем да видим, че локацията е изключително удобна, тъй като наблизо има река - Олудере(Харманлийска река).
Друга важна функция на кервансарая е чисто защитна от многобройните разбойници по пътищата. Местните селяни са използвали тази защита, за да могат да свършат полската си работа на държавния харман в близост до кервансарая. Първоначално се предполага, че това е било временно, но след това започва да се извършва целогодишно.Така че можем да приемем, че покрай тази дейност се дава и името на новопостроеното селище - Харманлии. Също така това наименование се използва и за хората, които са работили на хармана и които стават първите заселници на новото населено място.
Бурното развитие на Харманли
Развитието на Харманлии се засилва изключително много след 1580 година. Тогава за това селище започва да отговаря не кой да е, а тогавашният везир Сиавюш паша. Смята се, че тогава е построен известният Гърбав мост(1585), на който са гравирани следните думи ”Светът е един мост, по който минава пътят на царя и бедняка”.
Изворът на белоногата
Това е друга известна история от това време, която можем да свържем с град Харманлии. В близост до града се намира известната чешма “Изворът на белоногата” - легендата за която е преъздадена в известната поема на Петко Славейков. Освен тази известна история, тук се смята, че е починал и Вълкашин - бащата на Крали Марко. Макар че трябва да отбележим, че има спорове относно това твърдение.
Освобождението на Харманли
То се случва на 6/18 януари 1878 година. В рамките на Освободителната война, предният отряд на генерал Гурко достига до Харманли. Разбира се, след решението на Берлинския конгрес, градът остава в Източна Румелия. След успешната операция по обединяване на Източна Румелия с Княжество България, Харманли отново се връща в български ръце. Интересно за него е, че дълго време е последният граничен град на България. Това се променя през 1913 година, когато нашата държава разширява своята територия.