Изследванията на кръвта могат да разкрият заболявания, от които страдате и които са останали неразпознати от вас и лекаря ви, което има негативни последствия за здравето – липса на своевременно лечение и неусетно, бавно, но сигурно усложняване на състоянието ви. Кръвната картина е очаквана част от прегледа при лекаря и от профилактичните годишни прегледи, но ако лекарят пропусне даги видя, Сами по себе си резултатите от кръвните изследвания не сочат, че страдате от дадено заболяване и насочват към възможни диагнози и лечение. Сред най-важните показатели на кръвта, които е важно да изследвате при съмнения за инфекции и заболявания, променящи белия кръвен ред,са не само левкоцитите, но и утайката.
Какво е утайка на кръвта?
Утайка на кръвта се съкращава в кръвните изследвания като СУЕ. СУЕ е скорост на утаяване на еритроцитите. Еритроцити наричаме червените кръвни клетки. Тази скорост на утаяване на еритроцитите, когато е извън посочените референтни граници и по-скоро, когато е повишена и над референтните граници, сочи здравословен проблем, свързан с инфекция, реакцията на имунната система към нараняване, както и заболявания на самата имунна система, на кръвта и дори онкологични заболявания. Причините за висока утайка на кръвта са толкова много, че единствено специалистите след преглед, изслушване на симптомите на пациента, анамнеза,обективно състояние, допълнителни изследвания и др., могат да диагностицират причината. Някои причини са банални и оздравителните процеси протичат бързо, като СУЕ постепенно влиза в нормални граници, но други изискват дълго лечение. Не следва да се тревожите обаче, ако получавайки изследванията си, откриете, че СУЕ е чувствително над нормалните показатели. Възможно е да страдате от банална инфекция или от хронична такава, така че не бързайте да си поставяте сами страшни диагнози, преди да сте коментирали всички изследвания с лекаря си. Вижте част от тях
Още: Здравен съвет за деня, 18 ноември: Лекар: По 50 гр от това преди хранене чисти кръвта от холестерола
Причини за СУЕ над нормалните референтни граници
Както вече казахме висока утайка се наблюдава при възпалителни процеси, но и при други състояния. Такива са:
- Инфекции
Подобно на белите кръвни телца, които реагира на възпалителен процес в тялото, СУЕ също с покачва. Лекарите използват СУЕ не само за да докажат възпалителен процес в тялото, но и може да служи като оценка за ефективността на назначена терапия. СУЕ, когато е повишена, сочи за остри или хронични инфекции, които изискват лечение. Сред острите инфекции могат да бъдат банални вирусни заболявания, а сред хроничните разнообразието е по-голямо. Възможно е дори пациентът да не знае, че страда от даденото заболяване. Хронични причини за висока СУЕ са артритът, възпалителното заболяване на червата, васкулитът и други, които далеч не са безобидни заболявания, но все пак не са рак.
Още: Лекар: Защо е важно да изследваме чернодробните ензими и какво означат повишените им стойнисти
- Онкологични заболявания
За жалост високата СУЕ , съчетана с други изследвания, резултати, преглед, може да сочи сериозно заболяване. Тази хипотеза обаче може да направи само лекарят, така че не се поддавайте на паника и притеснение – това е най-рядката причина за СУЕ над нормата.
- Просто грешка
Да, случват се такива. Поради което много лекари препоръчват,преди да се търси причина и правят куп изследвания, да се провери в друга лаборатория това ли са наистина резултатите.
- Заболяване на сърцето
Нетипични възпалителни процеси в тялото като рак например
- Бъбречни заболявания
- Ревматоиден артрит и др.
Колко е нормата на утайката на кръвта?
И накрая, но не по-важност – колко трябва да е утайката на кръвта, за да се счита за нормална? Макар че има разлики и че зависи от възрастта, в общия случай за мъже нормалната утайка е до 50 години – 0-15 мм за един час при възраст до 50 години, а за дамите на същата възраст - 0-20 мм за един час.
Кога да потърсите лекаря си?
Сред най-честите причини да се изследва СУЕ са подозрение за възпалителен процес, който изисква уточнения. Консултирайте се с вашия лекар, без да губите време, ако страдате и от:
- Главоболие;
- Втрисане, треска, за които не са се открили по време на визуален преглед;
- Отслабване, което е рязко, нездравословно;
- Болка и скованост на ставите и задните крака;
- Липса на апетит;
- Хронично възпаление;
- Анемия.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация
източник: https://medlineplus.gov/lab-tests/erythrocyte-sedimentation-rate-esr/