Злоупотребата и газлайтингът не са просто модни думи, защото според статистиката милиони са преживели партньорско насилие, включително психологически натиск. Резултатът от постоянното преживяване на манипулация може да бъде разочарование, съмнение в себе си и негодувание. За щастие днес имаме достатъчно ресурси, за да разберем навреме, че нещо не е наред, да разпознаем натиска и да предотвратим негативните последици.
Грижа манипулация
Често зад маската на грижа се крие манипулация, насочена към контролиране на друг човек. Външно може да изглежда, че човек прави всичко за вас и иска най-доброто, но по някаква причина удовлетворението и радостта не произтичат от това. А понякога вместо това идват дори с чувство за вина и чувство за собствена неблагодарност. Грижата е свързана с доброволен контакт, когато те правят за вас това, което вие самите искате и имате нужда, а не това, от което партньорът ви смята, че се нуждаете. Често хората извършват такива действия от своята проекция („Искам това, следователно и ти трябва да го искаш“), криейки се зад въображаема загриженост. Но в действителност става въпрос за контролиране на това, което правите и налагане на собствените ви желания.
Често този тип манипулация е особено податлива на хора, които не са имали достатъчно внимание към себе си през целия си живот и са особено силно нуждаещи се от любов и грижа. Случва се тази нужда да е толкова висока, че човек е готов да пренебрегне всички негативни аспекти, за да остане по-дълго в илюзията, че е „нужен“ на някого. С течение на времето обаче ситуацията става напрегната и негативните последици се усещат, което води до раздразнение, разочарование и меланхолия.
Не забравяйте, че разграничаването на истинската загриженост от манипулацията е доста просто: предложете на опонента си алтернатива. Например, ако на почивка човек настоява да не правите слънчеви бани, говорейки за опасностите от слънцето, тогава можете да използвате слънцезащитен крем или да носите шапка с широка периферия. За манипулатора е важно да постигне целта си, така че други възможности няма да му подхождат, а човек, който е искрено загрижен за вас, с радост ще приеме безопасна алтернатива, която ще отговаря както на него, така и на вас.
Още: Байдън изрази тревога от отстъплението на демокрацията в Грузия
Манипулация на девалвацията
Казвате ли на партньора си, че се тревожите за нещо, а в отговор получавате фраза от поредицата „всичко това са глупости“? Споделете постиженията си, очаквате подкрепа, но вместо това чувате сдържано „е, да“? Или им казвате, че най-накрая сте свалили тези излишни килограми, а те ви отговарят „ти беше нормален преди това“?
Всичко това са примери за девалвация. Ако всичко, което казвате, се приема за даденост или напълно се игнорира, тогава този вид манипулация ви кара да се чувствате отхвърлени, появява се телесна реакция на напрежение или болка и настроението ви пада. В такива ситуации вие особено искате да бъдете забелязани и признати, така че ще се опитате да спечелите вниманието докрай.
Манипулаторът прави това нарочно. За какво точно? Може да има много причини. Някой се отдава на собствените си страхове и комплекси и, страхувайки се, че партньорът му ще си тръгне, се опитва да го „смаже“, така че да се почувства безполезен и да се страхува да остане сам. Някой просто е обиден от успеха на някой друг, но вместо да развива собствения си, такъв човек избира по-прост вариант - да обезцени другия.
Още: 4 комплимента, които маскират обида: Изглеждате страхотно за възрастта си
Важно е да забележите това и да можете да се преборите навреме. Например, „Току-що говорих, моля, не ме прекъсвайте“ или „Моля, не омаловажавай чувствата ми“. Не се страхувайте да говорите директно за това, което ви е неприятно, и винаги се предпазвайте.
Манипулиране на негодувание
Фразата „Аз съм всичко за теб, а ти...“ често те кара да се чувстваш виновен, защото уж караш човека да се чувства зле. Искате по някакъв начин да се оправдаете или да направите нещо, за да накарате партньора си да се почувства по-добре. Това е груба манипулация, която предизвиква напрежение. Човек, изложен на него, не може да направи нищо спокойно, тъй като изпитва токсично чувство, което пречи на живота му. Можете да „усуквате въжета“ от него и да правите каквото искате - това е много полезно за манипулатора.
Особено често на такъв натиск се поддават хората, които искат да бъдат добри за всички, както и тези, които са прекалено честни и справедливи. Въпреки това, манипулирането на негодувание ще работи само ако човекът му се поддаде и остави чувството за вина. Ако постоянно правите нещо за партньора си от чувство за дълг, но всъщност не искате, това означава, че ставате зависими. Не забравяйте, че здравите взаимоотношения не се градят върху чувство за вина и ако въпреки това е причинено, човекът се превръща в „длъжник“, който може да си възвърне чувството на спокойствие само когато поправи грешката.
В този случай също е важно да разберете, че е невъзможно да угодите на всички и чувствата на друг човек нямат нищо общо с вас. Ако вие лично не сте помолили партньора си да направи нещо за вас, тогава всичките му действия са негово желание и той е отговорен за тях. Важно е да се научите да разделяте чувствата си и чувствата на друг човек, в противен случай няма да излезете от порочния кръг.
Манипулация на мълчанието
Друга много мощна манипулация е манипулацията на мълчанието. Когато партньорът ви мълчи със или без причина, а вие не разбирате какво се случва, първото нещо, което ви идва на ум е, че сте направили нещо нередно. На този фон възникват различни чувства, вариращи от вина, срам, негодувание, тъга и завършващи с гняв. Започвате да се ровите в себе си, да анализирате дали сте постъпили правилно, дали сте казали правилното нещо. И дори да разберете, че няма проблем с вас, тези чувства не изчезват, защото човекът отсреща продължава да игнорира.
Този вид манипулация най-често се използва при семейни кавги или сред близки приятели. Понякога мълчанието може да се проточи с месеци, но това може да се противодейства с открит диалог. Струва си да се опитате да говорите и твърдо да кажете, че това няма да работи с вас и няма да участвате в стачката. И тогава просто се дръжте както обикновено, преструвайки се, че нищо не се случва. Така манипулаторът ще разбере, че тактиката му не работи.
Във всеки случай трябва да разберете, че човек иска нещо от вас, но докато не ви доведе до нервно изтощение, вие няма да разберете за това. И най-добрият изход от тази ситуация може да бъде да преместите фокуса на вниманието върху себе си. Направете почивка от манипулатора, почувствайте себе си, тялото и желанията си в момента.
Манипулиране на неистини
Един от инструментите на газлайтинга е манипулирането на неистини. Фразите „ти не ми каза това“, „ти ми каза“, когато знаете със сигурност, че това не се е случило, предизвикват силно чувство за несправедливост и желание незабавно да докажете, че това не е така. Щом изпаднете в това състояние, започвайки да се оправдавате, манипулаторът е постигнал целта си. Това обикновено се случва, когато трябва да се разчувствате.
Човек, който е в тази позиция, е уязвим. Той не забелязва нищо около себе си, освен едно: как да докажа, че съм прав. Първото нещо, което е важно да запомните в този случай е, че вашите извинения са безполезни и няма да докажете нищо. И ако просто се съгласите или изобщо не влизате в тези дискусии, тогава манипулаторът, който не е постигнал целта си, ще се откаже и ще потърси друг начин.
Манипулацията е опасна и човекът, който е бил подложен на нея, може впоследствие дори да се нуждае от помощта на специалист. За да избегнете това, е много важно да разберете вашите нужди, да знаете какво искате, какво обичате и да слушате себе си - тогава нито една манипулация няма да работи с вас
източник: https://www.marieclaire.ru/psychology/isportyat-psikhiku-5-manipulyacii-kotorye-razrushat-vas-do-osnovaniya/