В интервю за Студио Actualno журналистът Веселин Стойнев коментира актуалните политически процеси, като обърна внимание на проблема с купения вот и реакциите на политиците. Според него, проблемът с купения вот е дългогодишен и изисква превантивни мерки, а не касиране на изборите.
"Всички посочват проблема и всички искат той да бъде разрешен. Никой не е виновен за него и не е отговорен, виновни са другите", заяви Стойнев.
"КОЙ пита кой купува гласове"
Журналистът припомни и призива на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания лидер на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски МВР да разкрие кои партии са купували гласове. Още: Сто хиляди скрити гласа за Пеевски са изникнали изведнъж: Говори социологът Боряна Димитрова (ВИДЕО)
"Стигнахме дотам КОЙ да пита кой купува гласове. Ако помните - 2013 година имаше един човек, чието прозвище беше "КОЙ", защото не се знаеше кой го е предложил за председател на ДАНС. И сега същият този КОЙ пита кой купува гласове", каза Стойнев.
Относно реакцията на президента, който също постави въпроса за купуването на гласове, Стойнев посочи, че Радев също показва, че иска да знае кой купува гласове. "Въпреки това президентът би могъл да предприеме конкретни стъпки, като например да поиска оставката на вътрешния министър или по-активни действия от ДАНС." (бел. ред. - да не забравяме, че оставката на ръководителя на ДАНС беше на дневен ред заради ПП-ДБ преди 1 година и Румен Радев тогава не стори нищо: Сравнение: Как Радев смени бившия шеф на ДАНС и защо сега не иска?)
Касиране на изборите
Стойнев посочи, че касирането на изборите няма да реши основния проблем. "Големият проблем с купения вот не е въпрос на фалшифициране на резултати... това е въпрос на превенция, а тя може да се случи преди изборите", каза той. Според него, дори и при установени нарушения, "ако няма свидетели или специални разузнавателни средства за записи, нищо не може да се установи след това". Още: Съвсем спокойно може да има мнозинство без Пеевски: Анализ на проф. Светослав Малинов (ВИДЕО)
Журналистът коментира и спекулациите за съставяне на правителство на малцинството. "Това би било най-удобно за всички, тъй като могат да решат в кой момент да свалят правителството", обясни Стойнев. Според него, подобен сценарий би бил изгоден за партиите, които ще имат свобода да подкрепят или свалят правителството, без да влизат в коалиционни уговорки.