В здраво семейство е обичайно да говорите открито за чувствата си, като изразявате честно мнение за конкретна ситуация. Това важи и за комплиментите – да слушате похвали от семейството и приятелите е важно и приятно, защото само те виждат усилията, които полагате, за да постигнете целите си.
Но понякога дори любимите хора могат да нарушат личните граници, като правят двусмислени коментари във ваша посока. Някои правят това несъзнателно, докато други просто обиждат, представяйки го за грижа. Идентифицирахме няколко „комплимента“ от роднини, които причиняват много по-сериозна вреда, отколкото всъщност изглежда.
„Не мислех, че си способен да направиш това. Браво!"
Още: Майли Сайръс и Доли Партън се оказаха братовчедки
На пръв поглед изглежда, че човекът ви хвали. Всъщност зад горното се крие пълна девалвация. Постигнали сте успех, но роднина казва, че това постижение е чист шанс и късмет.
В неговите очи вие не сте се справили със задачата и затова фактът, че всичко се е развило във ваша полза, го преследва. Дори ако тези думи са изречени без злонамерено отношение, е необходимо да се предаде на човека, че такава формулировка лесно може да обиди и да ви накара да се съмнявате в себе си и вашите способности.
„Толкова си талантлив... просто мързелив“
Фраза, която въплъщава понятието „морков и тояга“. От една страна, човекът хвали вашите таланти и говори за вашата уникалност. От друга страна, той веднага ги отписва, обвинявайки ви в мързел и неспособност да се съберете.
Още: Един с опасност за живота след бой между роднини
Тази фраза не трябва да се казва нито на възрастни, нито на деца. Никога не знаем на сто процента пред какво се изправя човек и какви усилия полага, за да реализира своите таланти. Спокойно попитайте роднина, който прави такъв коментар: би ли му било приятно да чуе нещо подобно по свой адрес?
„Отслабна, изглеждаш страхотно“
Когато забележите, че някой ваш близък отслабва, трябва много да подбирате думите и комплиментите си, тъй като явно човекът преминава през труден период от живота си. Такъв небрежен коментар може да предизвика нервен срив и в същото време отново да ви накара да се съмнявате в себе си. По-добре е изобщо да не коментираме външния вид - дори ако изглежда, че промените са били полезни.
„Не е много хубаво/важно/интересно. Ако аз не ти кажа, тогава кой ще го направи?"
Още: Съдът уважи наследниците: Търг за "Златна топка" '86 на Марадона няма да има
Трудно е за близките - особено родителите, на всяка възраст - да приемат, че тяхното мнение не е единственото правилно. Те обичат да изразяват мнението си за външен вид, хобита, начин на живот и др. Например, една майка може без колебание да унижи тийнейджър, като осъди, например, новия му образ.
Тя ще каже най-обидното нещо на света и след това ще се опита да го изравни, като хвърли фразата „Е, ако аз не ти кажа истината, тогава кой ще го направи?“ Неприемането на предпочитанията на любимия човек показва проява на егоизъм и нетактичност. Едва ли същата майка ще каже подобно нещо на колежка или приятелка.
Ако чувате тази фраза редовно, помолете роднината си да спре да ви съди под прикритието на въображаема загриженост - благодарете за мнението и направете каквото смятате за необходимо.
„И ти беше толкова странен/мързелив/груб. Толкова е хубаво, че се поправи.”
Стандартен комплимент от роднини, който вероятно виждате на всеки няколко години. Такива хора рядко филтрират думите си, като формулират „похвала“ по специфичен начин. В този случай няма нужда да обяснявате нищо: според член на семейството вие преди сте били „лоши“ и „недостойни“, но сега най-накрая заслужавате да получавате комплименти. Малко вероятно е такава оценка да изглежда приятна поне на някого и затова не трябва да толерирате такова отношение при никакви обстоятелства.
"Къде щяхме да бъдем без теб"
Обикновено такива думи се говорят от роднини, които наистина зависят от вас по някакъв въпрос: финансов, емоционален, работен и др. Те знаят усилията, които полагате за решаване на определени проблеми, но не могат искрено да ви похвалят, тъй като гордостта просто не им позволява да признаят зависимостта си от човек (дори любим човек). Ето защо подобни думи звучат малко саркастично. Първо, девалвацията се проследява - „браво, но не забравяй, че трябва да ни помогнеш“ - и второ, с помощта на такава фраза се създава илюзия за нужда, което ви кара да се чувствате задължени и незаменими.
„Ти си страхотен трудолюбив, всичко ти идва толкова лесно, радвам се за теб“
Хора, които работят много и жертват всичко, за да излязат от трудна ситуация в живота, заслужават похвала. Но не като горния комплимент. Факт е, че трудолюбивите априори не получават нищо за нищо. Формулирайки похвала по този начин, човек обезценява цялата работа, намеквайки за вашия „късмет“ и „привилегия“. Когато чуете такъв комплимент, не забравяйте да спрете роднината си, тъй като с течение на времето тези думи ще бъдат „запечатани“ в главата ви, което ще ви накара да се съмнявате.
източник: https://www.marieclaire.ru/psychology/ostorozhno-manipulyacii-7-toksichnykh-komplimentov-ot-rodstvennikov-kotorye-vy-nikogda-ne-zamechali/