Най-скъпоценните мигове – тези, прекарани със семейството и любимите хора край накипрената елха, опиянени от аромата на иглички, домашни сладки и канела, наближават. До Коледа остава малко повече от месец и е време да помислите за подаръците. Първо, така ще оцелее портфейлът ви, защото ще разделите разходите за подаръци между две заплати, второ, ще имате време да откриете точния подарък за всеки, да доставите радост, а не просто да подарите нещо, закупено набързо в дните около Коледа. Парфюмите и дезодорантите са сред най-често избираните за подарък, което често обаче е лошо решение, ако не познавате добре предпочитанията към ароматите на човека, за когото избирате подарък. И докато дезодорантите са евтини и грешният аромат не е сериозна финансова загуба, то при покупката на скъп парфюм трябва да сте сигурни, че ще допадне на получателя на подаръка, за да не изхарчите няколко стотин лева напразно. Освен цената парфюмите и дезодорантите имат множество различия, предимства и недостатъци. Каква е разликата между парфюм и дезодорант и какво да сложим под елхата?
Каква е разликата между парфюм и дезодорант?
Парфюмите и дезодорантите са толкова различни, макар да представляват аромати по свята същност, че ще е по-лесно да посочим приликите, а не разликите. И все пак каква е разликата между парфюм и дезодорант?
Още: 5 сигурни знака, че това не е вашият парфюм
- Произход, възраст и история
Дезодорантите се различават от парфюмите, както по своя произход, място на създаване и възраст, така и по своята история. Дезодорантът е продукт на съвременното общество, първият е произведен под марката Mum чак през 1888 година във Филаделфия, докато историята на парфюмите ни води около 4000 години назад, когато хората изнамерили тамяна – първия „парфюм“, който човечеството познава. Древните култури са изгаряли различни смоли по време на своите религиозни церемонии и това били най-древните парфюми. В Египет парфюмите също са били използвани първоначално само за религиозни церемонии, преди да се появят ваните с ароматни парфюмирани масла, достъпни за всички египтяни. Естествено, че онези първи парфюми, техният състав, аромат, предназначение се различават от парфюмите, познати ни днес, но корените на съвременните ароматни пиршества за сетивата се крият именно в онези древни времена и ритуали.
Първият парфюм, напомнящ на съвременните, е дело на гърците, но арабите правят производствените процеси на парфюми възможни. Франция има голяма заслуга за развитието на парфюмите, а съвременното производство на аромати започва чак през 19 век.
- Свойства
Още: 5 признака, че вашият парфюм е фалшив
Целта на парфюмите е приятно ароматизиране на тялото, косата, дрехите , пространството, докато дезодорантите преследват друга главна цел – неутрализирането на лоши миризми, предоставяне на антисептични свойства, които възпрепятстват образуването на бактерии, причиняващи миризма. Употребата и съставките им са различни, защото са обусловени от разлика в свойствата.
- Цена
Дезодорантите съдържат много слаби концентрации на аромата, поради което цената им е ниска и достъпна за всеки. Цената на парфюмите зависи от качеството, бранда, количеството, но винаги е по-висока от тази на парфюмите.
- Начин на нанасяне
Още: Как лесно да проверим дали парфюмът е оригинален?
Сред отговорите на въпроса каква е разликата между парфюм и дезодорант може да отбележим и начина на нанасяне – парфюмът се препоръчва да се нанася на местата, на които се усеща пулсът, докато дезодорантите се пръскат по-хаотично и по-щедро заради достъпната им цена. Ако пък говорим не за дезодорант, който се впръсква, а за стик или дезодорант против изпотяване, то разликите се задълбочават.
- Усещане за лукс и престиж или парфюмът като мерило за богатство
По-скъпата луксозна и качествена стока е парфюмът, ако е оригинален.
- Ментета и фалшификати
Друга разлика между парфюм и дезодорант сочи наличието на фалшиви парфюми, сериозно разпространени и у нас, докато дезодорантите рядко се фалшифицират заради това, че цената им е ниска и е безсмислено да се произвеждат фалшиви.
- Опаковка
Дезодорантите са във флакони под налягане, докато парфюмите се продават в изискани шишенца.