Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е разликата между глобалното затопляне и изменението на климата?

27 декември 2022, 15:44 часа

Хората често бъркат понятията "глобално затопляне" и "изменение на климата“. Тъй като двете понятия се припокриват до голяма степен. Всъщност между тях съществува причинно-следствена връзка. Въпреки това между глобалното затопляне и изменението на климата има някои фини и някои не толкова фини разлики.

Горещините могат да убиват 90 000 европейци годишно до 2100 г.

Словосъчетанието глобално затопляне се използва от учените за означаване на дългосрочно повишаване на средната температура на въздуха на Земята. Той може да се отнася конкретно за такова затопляне, което се дължи на влиянието на нарастващите концентрации на парникови газове в атмосферата. Повърхността на Земята получава по-голямата част от топлината си от енергията, свързана със слънчевите лъчи, които попадат върху повърхността на планетата през деня. През нощта по-голямата част от тази енергия се излъчва обратно в космоса. Парниковите газове като въглероден диоксид, метан, азотни оксиди и хлорофлуоровъглеводороди, поглъщат инфрачервеното лъчение (чистата топлинна енергия), излъчвано от земната повърхност, и го излъчват обратно към повърхността, като по този начин допринасят за парниковия ефект. Въпреки че неотдавнашното увеличаване на парниковите газове в атмосферата вероятно е основният фактор, влияещ върху глобалното затопляне, участват и други фактори, като например вариациите в орбитата на Земята, ъгълът на оста на планетата и вариациите в енергийната мощност на Слънцето. Независимо от това, тъй като по-високите концентрации на парникови газове позволяват на земната атмосфера да задържа по-голямо количество топлина, която обикновено изтича в космоса през нощта, средната температура на Земята се повишава.

Доклад на ООН: Последните 8 години са били най-горещите в историята

Изменението на климата е малко по-различно. Преди да разгледаме какво представлява изменението на климата, може би ще е полезно да помислим малко за климата по отношение на времето. Времето, което често се бърка с климата, е съвкупността от условия в атмосферата на едно място за ограничен период от време, например през целия ден, през нощта или в определен момент от деня. Климатът, от друга страна, е средното състояние на атмосферата на дадено място за дълъг период от време, например 30 или повече години. Следователно изменението на климата е по-дългосрочна промяна в средното състояние на атмосферата. Човешките същества със сигурност допринасят за изменението на климата, като добавят парникови газове в атмосферата, но това е само част от уравнението. Климатът на Земята може да се променя с течение на времето не само поради промени в атмосферата, но и поради взаимодействието между атмосферата и различни геоложки, химически, биологични и географски фактори.

Глобално затопляне: Река, люлка на човешката цивилизация, пресъхва

Например регионалният климат, както и глобалният климат на Земята, може да се промени в отговор на продължителен период на силна вулканична дейност. Голяма част от тази активност е свързана с движението на земните тектонични плочи, което движи континентите по повърхността на планетата. В продължение на стотици хиляди и милиони години континентите се сблъскват с други континенти или се разпадат, като променят траекториите на океанските течения и местните ветрове. Това се отразява на преноса на топлина от тропиците към полюсите. Глобалният климат на Земята се е променил и в отговор на драстични промени в химичния състав на атмосферата, особено на повишаването на концентрацията на кислород преди милиарди години, когато растенията, водораслите и други форми на живот, способни на фотосинтеза, са започнали да се разпространяват по цялата планета.

Световната метеорологична организация: Вървим в грешната посока

Тъй като светът продължава да проумява как човешките дейности влияят върху климата на Земята, осезаемите последици от климатичните промени, причинени от глобалното затопляне, като топенето на ледниците, повишаването на морското равнище и промените в сезонните температури и валежите, се превръщат във фокус. Тъй като тези смущения стават все по-очевидни, много учени все по-често ги обсъждат от гледна точка на реални дългосрочни климатични промени, а не просто отбелязват средната температура на Земята. Следователно изменението на климата може да се отнася и до причинно-следствената връзка между глобалното затопляне и изменението на климата. Това означава, че то може да се отнася до промяна в средното състояние на атмосферата, предизвикана от глобалното затопляне. 

Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес