Съвременният свят, налагащ перфектни пропорции, предлагащ ни снимки, обработени с много филтри и разбиране за красота, което няма нищо общо нито с хармонията, нито с индивидуалността, а с пластичната хирургия и множеството корекции в ранна възраст, внушават все по-свирепо на младите, че успехът зависи от външния вид и че светът е само за слабите. Усещането се засилва и от модерните нови „професии“ – инфлуенсъри, блогъри, представящи живота си като приказка, а себе си като съвършено творение. Изгубили реална представа за това как трябва да изглежда едно тяло в действителния свят, много млади момичета започват надпревара с фотошопа и филтрите на чуждите снимки, за да се доближат до идеала си. Битката им винаги е обречена на провал, защото се сравняват със снимки, които нямат много общо с реалността. Резултатът е липса на самочувствие, комплекси за малоценност, нездравословен начин на живот и още по-нездравословни диети, с които да постигнат идеала си. Единственото, което обикновено обаче постигат, е хранително разстройство, зад което е скрито психическо заболяване. Анорексията и булимията са именно такива хранителни разстройства, за които рядко се говори открито и които често се откриват твърде късно – когато страдащият от това разстройство е на границата между живота и смъртта. Всичко това налага да поговорим открито за симптомите на тези две заболявания, как да ги разпознаем, каква е разликата между анорексия и булимия и защо трябва да внимаваме за ранните симптоми на някое от тези две заболявания.
Какво е анорексия и какви са симптомите?
Анорексията е животозастрашаващо хранително разстройство, при което пациента губи значителна част от теглото си, изглежда болезнено и дори страховито и нереално слаб, но самият той се вижда дебел в огледалото и е загубил представа за собственото си тяло. Ограничаването на храната създава при болните от анорексия усещане за контрол над живота, какъвто контрол те нямат в други сфери. Това е измамно чувство за сигурност и победа, което реално отнема живота им. Случаите нарастват системно през последните десетилетия и особено през последните години – ерата на нета и безкрайните снимки в него. Обикновено са засегнати дамите в най-младите си години, което е жалко, тъй като анорексията е животозастрашаваща. Сред симптомите, по които може да разпознаете анорексията, са:
Още: Какво да направите, ако забележите, че някой ваш приятел има хранително разстройство?
- Страх от напълняване;
- Много ниско, болезнено ниско тегло;
- Пълен отказ от храна;
- Обсесивно или ритуализирано хранително поведение;
- Прекомерно увеличена физическа активност;
- Умора;
- Дехидратация;
- Недохранване;
- Липса на витамини и минерали;
- Проблеми със здравето на нокти, кожа и коса;
- Безплодие;
- Депресия;
- Понижено или липсващо либидо и др.
Какво е булимия и какви са симптомите?
Подобно на анорексията булимията също е хранително разстройство, свързано с психично състояние. В основата отново е погрешното разбиране за собственото тяло и неговата визия.
Още: Лекар: За кои ранни симптоми на анорексия трябва да си отваряме очите?
Симптомите на булимия включват:
- Преяждане, последвано от гладуване и насилствено повръщане, за да се върне и да не бъде усвоена приетата храна;
- Тревожност и паник атаки;
- Страх от напълняване;
- Чувство за вина при хранене;
- Умора;
- Склонност към самонараняване и др.
Разликата между анорексия и булимия – каква е тя?
Основната разлика е свързана с това, че страдащите от анорексия не се хранят, те избягват храната, докато тези с булимия се хранят нездравословно и с огромни количества храна, които веднага след преяждане повръщат насилствено. Докато засегнатите от анорексия се страхуват от храната и избягват всякакви мисли, свързани с нея, пациентите с булимия непрекъснато мислят за храна, консумират я в големи количества, тъпчейки се и изпитвайки вина от това и я повръщат.
Още: Анорексията променя структурата на мозъка
И двете хранителни разстройства са животозастрашаващи и свързани с психиката и изискват помощ от специалисти, преди да е станало късно.
Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.
източник: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/eating-disorders/anorexia-nervosa