По принцип, разбира се, можете да пържите всякаква риба – това е въпрос на вкус. Да започнем с речните.
Коя речна риба е подходяща за пържене в тиган?
Ако искате изобщо да нямате проблеми с чистенето на люспи, пък костите да са само големи и удобни за отстраняване – вземете неголям сом. Абсолютно никакви проблеми. Само трябва да се измие обилно под течаща вода (в противен случай ще има отчетлива миризма на тиня), нарязва се на парчета и може да се пържи така, както най-много харесвате.
Шаранът, в зависимост от големината, може да се пържи в тиган както цял, така и нарязан на парчета. Месото му е сладко, с подчертан вкус.
Щука, речна пъстърва, костур, бяла риба също са добър избор за пържене в тиган. Каракудите (таранките), особено златните, въпреки костите, са много вкусни риби. Месото е крехко, леко сладко, кожата е хрупкава.
Дребните рибки, пържени в тиган, ще се окажат много вкусни, с хрупкава коричка, ако първо ги оваляте в брашно. Брашнената кора също ще предпази рибата от разпадане по време на пържене.
Толстолобът, ако е повече от 1,5 кг, когато ситните кости стават по-здрави и забележими, е много добър за пържене.
Линът (каленик) е по-вкусен, ако обитава не тинесто дъно, а пясъчно дъно, сред тръстика.
Коя морска риба е подходяща за пържене в тиган?
Специално внимание трябва да се обърне внимание на т. нар. „червени риби“ - на които месото е оранжево или червено. Различните видове сьомга и морската пъстърва имат вкусен аромат, заради който са много ценени. Но това са много мазни риби и при пържене мазнината бързо се окислява и гранясва. А сухите видове сьомга не са подходящи за пържене именно защото са прекалено сухи. Затова тези риби са подходящи за друга кулинарна техника – печене, варене, задушаване.
Хитринки и рецепти при правенето на РИБА
На хранителния пазар има много разновидности на морска риба с бяло месо – тя е почти идеална за пържене
Разбира се, прясно уловената морска риба ще бъде по-вкусна, но на нашите рафтове най-често се продава замразена. И, между другото, по-добре е да купите замразена риба и деликатно да я размразите сами.
Синьоопашата камбала е подходяща за пържене в тиган, но лесно може да бъде объркана със стрелозъбата камбала. По-добре не яжте втория вид, тъй като консумацията му може да причини неприятни последици – стрелозъбата камбала е дънна риба и обира отпадъците по дъното.
Как да пържите вкусно риба в тиган?
Добавете парче краве масло към растителното - ще получите вкусна, ароматна коричка на пържената риба.
Известно време преди пържене посолете рибата.
За пържене трябва да има много олио, но минимум брашно.
Преди пържене нарязаната риба или филета трябва да се измият и след това да се изсушат старателно със салфетки или хартиена кърпа. В противен случай, когато пържите, маслото определено ще ви пръска.
Никога не сте приготвяли риба толкова бързо - рецепта без мазнина и неприятна миризма у дома
Как правилно да пържите риба за диетични ястия?
Първо: използвайте главно зехтин или олио - малко краве масло е само за овкусяване. Второ, ползвайте само брашно или бисквити без яйца като панировка. Трето, запържете рибата за кратко в тиган до златисто кафяво - после я прехвърлете във фурната до готовност.
Може да използвате панировка - галета, хлебни трохи или просто брашно. Натривате филето със сол и черен пипер и оставяте да престои 10-15 минути, за да поеме солта. Потапяте филето в разбито яйце и овалвате в брашно или галета. Пускате го веднага в тиган с горещо олио. Олиото трябва да е доста, цялото дъно на тигана да е покрито с около 3 мм слой и да е загрято много добре. Парчетата риба се запържват до златисто кафяво от двете страни.
Приятен апетит!