Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как се празнува Нова Година на различните места по света?

29 декември 2024, 12:17 часа

Новата година е време на надежда, обновление и празнуване, което обединява хората по целия свят. Въпреки общата символика, новогодишните традиции от различните страни винаги са различни, отразявайки тяхната култура, история и уникален мироглед.

Финландия

Прогнози за Нова година чрез калай

На Нова година финландците извършват ритуал за гадаене, като разтопяват парчета калай и ги изсипват в студена вода. По замръзналата форма гадаят какво ги очаква през следващата година. Например формата на сърце обещава любов, а кораб - пътуване.

Дания

Изгаряне на вещици

Новогодишните традиции в страната включват изгаряне на чучело на вещица, което символизира пречистването и освобождаването от лошите неща през изминалата година. Тази традиция е свързана с обредите на древните викинги.

Още: Какво задължително се яде на Нова година по традиция?

Чупене на чинии

Датчаните имат стар обичай: в навечерието на Нова година чупят чинии пред вратите на приятели и съседи. Колкото повече чинии са счупени, толкова повече приятели има човек и толкова по-щастлива ще бъде годината му.

Шотландия

Пеене на "Auld Lang Syne"

Шотландия е родното място на известната песен „Auld Lang Syne", написана от поета Робърт Бърнс. Тази песен традиционно се изпълнява след полунощ на 31 декември, като хората стоят в кръг, държат се за ръце и пеят, след което кръстосват ръце и продължават да пеят. Символизира приятелството и спомените от изминалата година.

Скокове в ледена вода

Сутринта на 1 януари шотландците участват в „Loony Dook” - масов скок в студените води на река или море. Тази традиция се счита за символичен начин за измиване на стари грехове и започване на Новата година с чист лист. В Единбург такива събития се провеждат в района на Южен Куинсфери.

Още: Знаете ли кои държави не празнуват Нова година?

Италия

Червено бельо за късмет

Една от най-известните италиански новогодишни традиции е носенето на червено бельо в новогодишната нощ. Смята се, че този жив цвят носи късмет, любов и успех през новата година. Особено важно е бельото да е ново и някой друг трябва да ви го даде, за да действа магията.

Скок във водата на Нова година

Във Венеция има традиция за скачане от мост във водата, за да започне годината с пречистване. Този ритуал, подобен на „къпането на Богоявление“, съчетава вълнение и символично обновление.

Франция

Торта с късмет - Galette des Roi

Въпреки че тази традиция най-често се свързва с празнуването на Богоявление (6 януари), някои семейства я започват от Нова година. В „Кралска торта“ - „Galette de Roi”, се поставя печена фигурка „фев“. Който я намери, става „крал“ или „кралица“ на деня и носи хартиена корона.

Още: Колко време може да се яде руска салата? Това ще ви изненада!

Скокове в морето

В южната част на Франция, особено в Прованс, има традиция да се плува в студеното море на 1 януари. Тази практика символизира пречистване и обновяване, а също така дава на участниците прилив на енергия за цялата година.

Испания

Дванадесет гроздови зърна за късмет

Най-известната испанска новогодишна традиция е да се ядат 12 гроздови зърна в полунощ (Las doce uvas de la suerte). Всяко грозде символизира месец от следващата година и се изяжда под камбанен звън – 1 зърно, 1 удар на камбана, общо 12. Ако имате време, годината ще е успешна. Този обичай е особено популярен на площадите на големите градове: например Мадрид и Барселона.

Свещи за късмет

В новогодишната нощ испанците палят свещи с определени цветове, за да привлекат нещо специфично в живота си: червено за любов, жълто за богатство, зелено за здраве, бяло за хармония и мир.

Още: Какво трябва да изхвърлите от дома си преди Нова година, за да имате късмет през 2025

Привличане на късмет в андалуски стил

В южната част на Испания, особено в Андалусия, в полунощ хората си намислят желание, записват го на хартия, изгарят го и хвърлят пепелта в чаша „кава“ (пенливо каталонско вино), след което пият. Вярва се, че желанието непременно ще се сбъдне.

---

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес