Запърженият или задушен лук е неизменна част от балканската кухня. Почти всяко едно ястие се нуждае от златисто приготвения зеленчук. Именно той успява да възбуди апетита ни и да овкуси по очарователен начин гозбите, които след това поднасяме на трапезите си.
Още: Голяма задушница: Никога НЕ правете това на гробището
Още: Голяма задушница: Молитвата, която всеки трябва да каже на този ден
За съжаление обаче запържването на лук не е сред любимите занимания на домакините, тъй като през тези няколко минути цялата къща се умирисва. Проветряването не винаги помага, особено, ако е зима.
Опитните готвачи, които практикуват в скъпи ресторанти и хотели, винаги добавят една проста съставка към лука и никаква миризма не се усеща.
Защо е полезно да ядем ЛУК и как действа на организма ни
Още: Какво не се прави на Задушница?
Още: Голяма задушница иде в събота, НЕ нарушавайте тези забрани
Как да запържваме лук, без да умирисваме навсякъде?
Когато почистите и нарежете лука на ситно или полумесеци, изсипете го в тигана при загрятата мазнина и веднага към него добавете щипка сода за хляб. Ако количеството е по-голямо, може да прибавите една чаена лъжичка. След това разбъркайте и поставете капак, за да може лукът да се задуши и да омекне.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кое е моето ангелско число – ето как да определим!
Още: Знаете ли как се разбиват белтъци на сняг само със захар
Благодарение на содата, зеленчукът става още по-вкусен и по-лесно се храносмила. Така запържен, лукът позволява да се прибави към всяко едно ястие, което пожелаете.
Кулинарни трикове, които ще улеснят живота ти
Миризмата, на която безброй пъти сме ставали свидетели, е в резултат на отделящата се от лука сяра по време на термична обработка. Само малко количество сода може да сложи край на това и гозбите ви да са още по-апетитни.