Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да подобрим оросяването на мозъка по естествен път?

26 декември 2024, 20:00 часа

С напредването на възрастта стареенето на мозъка води до проблеми с когнитивните функции – паметта, способността за мислене, концентрация, времето за реакция. Когнитивните дисфункции може да са резултат от заболявания, вродени деформации, но често се дължат на естествените процеси на стареене и могат да бъдат преодолени с подобряване на оросяването на мозъка.

Старее ли мозъкът?

Краткият отговор е да. Естествено, че старее, както всеки орган в телата ни. Но докато кожата ни старее видимо и се изпъстря с фини линии, петна и бръчки, стареенето на мозъка е невидимо поне за самия човек. Околните обаче могат да забележат липсата на внимание, забавените реакции, трудното запомняне, проблемите с паметта – все симптоми на намалено оросяване на мозъка, на стареенето му. И макар стареенето да е очакван процес и да не е обратим, той може да бъде забавен, както и да се подобри оросяването на мозъка.

Как да подобрим оросяването на мозъка?

Вероятно сте чували, че има медикаменти, които могат да ви помогнат и че е добра идея да се консултирате с лекаря си, но има и естествен начин да подобрите оросяването на мозъка. Експертите препоръчват да следвате тези правила и съвети за подобряване на оросяването на мозъка.

Научете се да си почивате качествено. Това означава не просто да изгледате поредната драма или филм на ужасите на дивана, а да натоварите тялото, докато мозъка си почива – йога, разходка сред природата, любимо хоби – списъкът е дълъг.

Още: Какво се случва с мозъка ви, когато спите с телефон до главата

Преустановете консумацията на алкохол и ограничете или откажете тютюнопушенето.

Осигурете си достатъчно сън и като качество и като количество. 7-8 часа е необходимият минимум. Липсата на сън допълнително влошава когнитивните функции и води до мозъчна мъгла.

Избягвайте стресовите ситуации. Стресът е сред най-големите врагове както на здравето, така и на мозъчните функци

Спортувайте редовно или поне се движете колкото е възможно повече – колкото ви позволява здравословното състояние. Редовните упражнения или дори разходки помагат за оросяването на мозъка.

Причини за мозъчна мъгла

Липсата на добро оросяване на мозъка е познато като мозъчна мъгла. Сред причините за него могат да бъдат както стареенето, така и много други фактори, включително недостиг на хранителни вещества. Дефицитът на определени витамини и минерали сериозно влошава когнитивните функции, а приемът на витамините и минералите, важни за мозъка, подобряват оросяването му. Сред тези важни за нормалните мозъчни функции витамини и минерали са:

Още: Лекар: Храни полезни за кръвоносните съдове на мозъка

Витамин Д - Дефицитът на витамин Д влияе отрицателно на когнитивното здраве и допринася за симптоми на мозъчна мъгла. Дефицитът на витамин D е свързан с повишен риск от депресивни симптоми, а допълнителният прием на слънчевия витамин особено през зимата допринася не само за справяне с депресията, но и за подобряване на мозъчната функция и за оросяването на мозъка. Изследване по темата е правено сред дами в менопауза, като резултатите са изключително обнадеждаващи.

Омега 3 мастни киселини - Допълнителният прием на тези важни за здравето ценни масти киселини редуцира симптомите на мозъчна мъгла, сред които и затрудненията с вниманието и паметта. Омега-3 могат да помогнат за подобряване на симптомите на тревожност, а тревожността влияе негативно на функционирането на мозъка. Дори при здрави хора без мозъчна мъгла тревожността води до трудно съсредоточаване, проблеми с паметта и т.н.

Още: Лекар: Това е най-полезната ядка за мозъка и очите

Магнезий - Дефицитът на магнезий е често наблюдаван и засяга много повече хора от тези, които са диагностицирани. Дефицитът на важния минерал, който оказва влияние върху нормалното функциониране на мозъка, води до влошаване на симптомите на мозъчна мъгла, а допълнителният прием влияе благоприятно на мозъчните функции и подобрява оросяването. Хората, подложени на системен стрес, се нуждаят от по-високи дози дневен прием на магнезий. Стресът също води до увреждане на паметта и лоша концентрация.

Статията има само информативен характер и не замества лекарска консултация.

Източник: https://www.healthline.com/nutrition/vitamins-for-brain-fog#vitamin-d

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес