Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са най-вредните съставки в козметиката

27 декември 2024, 10:34 часа

В ежедневието си използваме множество сапуни, лосиони, дезодоранти, продукти за коса и козметика върху различни части на тялото си. Но през последните години все по-голям брой доклади пораждат опасения относно много от тях.

Изследователите са открили опасни нива на живак в кремовете за изсветляване на кожата и против стареене; те са свързали химикалите в боите за коса и пресите за коса с рака на гърдата и матката; проследили ароматите в сапуните и шампоаните до лошо качество на спермата и проблеми с плодовитостта.

В козметиката: Какви особености има в срока на годност

Разбира се, не всички химикали са вредни за вашето здраве. И е също толкова вероятно да срещнете опасни химикали в преработени храни и напитки, домашно обзавеждане и дори лекарства с рецепта, колкото и в продуктите за лична хигиена. Но ниските дози съмнителни химикали могат да се натрупват с течение на времето и при излагане на множество продукти.

Разберете кои химикали са притеснителни и е добре да ги избягваме максимално

Много изследвания върху животни и някои проучвания върху хора са установили връзка между рака по-късно в живота и излагането на много от химикалите по-долу, но те остават законни и повсеместни, тъй като все още няма достатъчно убедителни доказателства, които да докажат причинно-следствен ефект .

Въпреки че това не е изчерпателен списък, ето някои често срещани химикали, които дори са забранени в някои държави.

Бутилиран хидроксианизол (BHA)

Какво представлява: BHA обикновено се използва като консервант в продукти за лична хигиена, които съдържат масла или мазнини, като червила, очни линии и овлажнители.

Какво казва изследването: Проучвания при плъхове свързват BHA с рак на стомаха, увреждане на бъбречните клетки и с развитието на репродуктивните системи при мъже и жени.

Диетаноламин (DEA)

Какво представлява: DEA е част от група химикали, често използвани като емулгатори в продукти, които са кремообразни или пенливи, като шампоани и кремове за бръснене. Неговите роднини включват моноетаноламин (MEA) и триетаноламин (TEA).

Какво казва изследването: Тези съединения често реагират с други консерванти в продуктите за лична хигиена, за да образуват нитрозамини, които са химикали. Поради потенциала за тази реакция DEA е забранен в козметиката в Европа и Канада и защитниците на потребителите препоръчват да се избягват и други етаноламини.

Формалдехид и формалдехид-освободители

Какво представлява: Формалдехидът е силно миришещ химикал, който се използва за удължаване на срока на годност на някои козметични продукти, преси за коса и лакове за нокти. Някои компании започнаха да се отдалечават от употребата на формалдехид, но други консерванти, които предотвратяват растежа на бактерии в продуктите за лична хигиена на водна основа - като шампоани и течни бебешки сапуни - все още могат да отделят формалдехид с течение на времето. Те включват DMDM ​​хидантоин, диазолидинил урея, глиоксал, натриев хидроксиметилглицинат и кватерниум-15.

Експерт: Как да различите менте от оригинален парфюм

Какво казва изследването: Известно е, че излагането на ниски нива на формалдехидни изпарения дразни очите, носа и гърлото, докато по-високите експозиции, особено за по-дълги периоди от време, са свързани с рак на носа и гърлото, както и други заболявания при някои работници , като фризьори и маникюристи.

Ароматизанти

Какво е: Формулите на ароматите се считат за търговски тайни, което означава, че компаниите могат да скрият произволен брой химически съставки под общите термини „аромат“ или „парфюм“. Етикетът на даден продукт може да казва „без аромат“ и все още да съдържа един от тези термини в списъка на съставките, тъй като някои ароматни съединения могат да се използват като багрила, разтворители или стабилизатори за активни съставки или за маскиране на други нежелани миризми в даден продукт.

Какво казва изследването: Според Международната асоциация на ароматите има повече от 3600 химикала, използвани в ароматните смеси по света. Те включват химикали, за които изследователите на експозицията на околната среда и токсиколозите са съгласни, че трябва да се избягват, като бензофенон, BHA, нафталин и фталати. Други съставки в ароматите могат да предизвикат кожни алергии, екзема, дразнене на носа и астма. Проучвания върху някои от химикалите в ароматите, като диетил фталат и мускусни кетони, също предполагат, че те могат да прекъснат нормалната хормонална функция, което е свързано с недостатъчност на яйчниците и увреждане на спермата.

Парабени

Какво представляват: Съединенията, които имат „парабен“ в името си, като метилпарабен и пропилпарабен, са друга група консерванти, използвани в продукти на водна основа. Ниски концентрации на парабени се намират в шампоани и балсами, миещи средства за лице, пасти за зъби и друга козметика.

Какво казват изследванията: Проучванията върху животни показват, че парабените са склонни да имитират ефектите на хормона естроген, а в проучвания при хора експозицията на парабени е свързана с повишена честота на рак на гърдата при жените, както и с нарушаване на репродуктивната система при мъжете.

Откриха опасни химикали в стотици козметични продукти

Фталати

Какво представляват: Фталатите са клас химикали, които обикновено се срещат в различни винилови пластмаси. Те се използват и в лепила за мигли, както и в някои гримове и други продукти за лична хигиена с аромат.

Какво казва изследването: През 2008 г., след като беше доказано, че тези химикали нарушават хормоналната функция и увреждат плодовитостта,

Талк

Какво представлява: Талкът е естествен минерал, който се използва за абсорбиране на влагата и непрозрачност на грима. Стана печално известен, след като хиляди съдебни дела твърдяха, че базираната на талк бебешка пудра на Johnson & Johnson причинява рак. Компанията прекрати продажбите на продукта в Северна Америка през 2020 г. и каза, че ще спре да продава пудрата в световен мащаб през 2023 г. Но няколко други производители все още използват талк в основите на прах, сенките за очи, попивателните листове и дезодорантите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес