Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да почистим и дезинфекцираме пералнята

11 септември 2021, 13:30 часа

Ако се чудите защо трябва да почиствате пералнята, тъй като тя се почиства сама по време на всяко пране, отговорът на вашите съмнения е варовик, мръсотия, мухъл и мухлясала миризма, от които не е толкова лесно да се отървете. Когато обаче решаваме да дезинфекцираме оборудването от време на време, ние не само ще се отървем от неприятната миризма, но и ще удължим живота на пералната машина. Как да го направим?

сода за хляб

Пералната машина може да се почиства със специфични продукти, специално предназначени за тази цел. Преди да посегнем към тях обаче, си струва да опитаме домашни средства, които могат да бъдат еднакво ефективни. Едно от тях е използването на сода за хляб. След това изсипваме по-малко от чаша сода в пералнята и започваме пълния цикъл на пране при температура от 90 градуса по Целзий. Благодарение на това оборудването ще бъде добре дезинфекцирано и добре почистено.

Лимонена киселина или оцет

Един от по-малко известните и наистина ефективни начини за дезинфекция на пералнята е също използването на лимонена киселина. Изсипете 1/3 чаша киселина в пералнята и стартирайте пълния цикъл на пране, както в предишния метод.

За тази цел можем да използваме и оцет, като изсипваме по-малко от чаша течност в устройството. Този метод, макар и еднакво ефективен, се избира по-рядко поради интензивната, не много приятна миризма на оцета

Как да дезинфекцираме пералнята? - гъбички и мухъл

Ако забележим, че гъбички и мухъл са се появили в нашата пералня, струва си да извършим два цикъла на почистване:

За първия цикъл добавяме по-малко от чаша сода и три супени лъжици боракс.

Добавете чаша оцет към втория цикъл.

Цялостно почистване

Освен че почиствате вътрешността на пералнята, трябва да се съсредоточите и върху детайлите. Първо, нека проверим уплътненията. Ако върху тях има плесен, можем да използваме белина, за да я премахнем. Използвайте я, за да избършете вътрешността на уплътнението с кърпа и след това го избършете с чиста, влажна кърпа.

Нека обърнем внимание и на контейнерите за прах и препарат за изплакване. Ако е възможно, разглобете тези части и ги почистете старателно с оцет или препарат за миене. Можем да стигнем до труднодостъпни места с четка за зъби.

Колко често трябва да дезинфекцирам пералнята?

Празното, дезинфекциращо пране трябва да се включва около веднъж месечно . Благодарение на това ще се отървем от текущата мръсотия и ще гарантираме дълголетието на нашето устройство. Освен това се препоръчва да не затваряте пералнята веднага след измиване, така че водата да може да се изпари. Благодарение на това ще предотвратим образуването на мухъл и неприятни миризми.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес