Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да овладеете тийнейджърската агресия?

23 януари 2022, 12:44 часа

Агресивният тийнейджър е заплаха както за неговата домашна и училищна среда, така и за самия него. Ето защо родителите, които се борят с трудното поведение на своите подрастващи деца, трябва да се научат как да се справят с агресивен тийнейджър, как да говорят с него и как да го научат на правилно поведение и да елиминират негативите от обществото.

За целта си струва да се консултирате с детски психолог, който ще отговори на въпроси, ще разсее съмненията и често ще предложи психотерапия за тийнейджър, която ще му позволи да работи върху реакциите си към реалността. Какво причинява агресията при подрастващите и как да се справите с нея, за да помогнете не само на детето, но и на себе си?

Как да се справим с агресивен тийнейджър?

За съжаление, въпреки усилията и контрамерките, тийнейджърът често става агресивен към родители, братя и сестри или връстници. Как да процедираме тогава?  На първо място, струва си:

1. Погрижете се за атмосферата в семейството - тийнейджърът се нуждае от чувство за сигурност и приемане. В случай на младежка агресия човек трябва да покаже противопоставяне и неодобрение на поведението, но не да го обвинява, а по-скоро да посочи как да поправи причинената вреда. Агресивният тийнейджър задължително трябва да понесе последствията от поведението си, но не бива да му крещят или обвиняват, тъй като това може допълнително да подхрани неадекватно поведение.

2. Установете правила и разпоредби у дома - агресивният тийнейджър трябва да знае, че има определени последствия за лошото поведение. Родителите винаги трябва да налагат своите изисквания и очаквания и да не се поддават на молбите на младия човек за смекчаване или отмяна на последствията. Родителят определя правилата без да дава и крачка назад!

3. Избягвайте физическото наказание - то е свързано с подхранване на агресия у подрастващите, така че си струва да изберете различен тип последствия за негативното поведение. Ако злоупотребяващ тийнейджър е повредил артикул, той трябва да го купи обратно или да плати за ремонта му със собствени пари. Удрянето може да премахне агресията от родителите, но ще направи детето агресивно към другите, например връстници или учители, и ще излее гнева си върху тях.

4. Запишете вашия тийнейджър в допълнителни спортни дейности, които ще му позволят да изхвърли излишната енергия, като бойни изкуства. В тези цласове има правила и силата може да се използва по определен начин, което учи на дисциплина.

5. Дискретно контролирайте какво прави вашият тийнейджър в интернет  и какви компютърни игри играе. Често агресията при подрастващите към родители и връстници може да е резултат от игри с насилие, убийства, оръжия.

6. Ежедневно говорете с него, обяснете му правилно йерархията в семейството и не му позволявайте да се налага с инат, отказ за нещо и други подобни.

7. Изолирайте детето от заобикалящата го среда, вземете предметите, които унищожава, или в случай на изпадане в лудост, ограничете свободата, така че агресивният тийнейджър да не нарани себе си или другите.

 

Анита Найденова
Анита Найденова Отговорен редактор
Новините днес