Цинкът е един от най-важните минерали в момента, тъй като хората дават приоритет на имунното здраве и цялостното здраве. Микроелементът е жизненоважен за оптималното човешко здраве и поддържа много от процесите в тялото. Освен това потенциалът му за повишаване на имунитета е несравним.
Тялото се нуждае от цинк както за клетъчното здраве, така и за имунната функция. Следователно дефицитът на този минерал може да доведе до лошо имунно здраве, бавно заздравяване на рани, неочаквана загуба на тегло, загуба на мирис и вкус и стомашно-чревни проблеми като диария. Цинкът има доказана роля като противовъзпалително средство.
Противовъзпалителното свойство на цинка влияе директно върху цялостното благосъстояние чрез намаляване на оксидативния стрес. Това увреждане настъпва на клетъчно ниво в тялото и е свързано с хронични заболявания, включително сърдечни заболявания и затлъстяване.
Смята се, че цинкът може също да бъде свързан с подобрения в когнитивната функция и намалява появата на свързана с възрастта дегенерация на макулата.
За да си набавите достатъчно цинк, включете тези храни в менюто си:
Стриди
3 средни стриди съдържат около 21,7 mg цинк.
Тиквени семена
50 грама тиквени семки съдържат около 4,2 mg цинк.
Кашу
50 грама кашу съдържат около 3,4 mg цинк.
Печен боб
½ чаша печен боб съдържа около 1,75 mg цинк.
Тъмен шоколад
25 грама шоколад съдържа около .9 mg цинк.
Овесесни ядки
1 порция овесени ядки включва около 1 mg цинк.
Говеждо месо
100 грама варено говеждо месо съдържа около 6,7 mg цинк.
Рак
100 грама варен рак съдържа около 3,6 mg цинк.
Нахут
½ чаша нахут съдържа около 1,25 mg цинк.
Пилешки дроб
25 грама пилешки черен дроб съдържа около 1,1 mg цинк.