Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ето защо червеният лук трябва да присъства в менюто ви

01 февруари 2022, 16:25 часа

Не всеки харесва вкуса на червения лук, но той несъмнено е отлично средство за всички неразположения и ценно допълнение към много ястия. Така че нека го ядем възможно най-често, за да се радваме на благополучие и здраве.

Червен лук - хранителни стойности, лечебни свойства, кулинарна употреба, рецепти

Всички познаваме отличителния вкус на обикновения лук, но червеният сорт е много по-мек. В момента лукът не се среща в дивата природа и се отглежда в много страни по света, често може да се намери и в българските домашни градини. Червеният лук не се различава значително от жълтия или белия лук, който всички познаваме, но съдържа антоцианини, които придават на люспите тъмно лилав цвят и - важно за много любители на готвенето - не дразни очите. В продължение на векове лукът е бил основна храна за хората и едва ли има индикации, че това може да се промени в бъдеще.

Червен лук - хранителни стойности

Списъкът с полезни химикали в червения лук е дълъг. Съдържа калий, сяра, калций, магнезий, желязо, манган, мед, цинк, както и редица витамини от група В, както и витамин Е и витамин С. Струва си да се помни, че червеният лук също е с ниско съдържание на калории, но доста трудно смилаемо. 100 g от тези зеленчуци съдържат 34,0 kcal и само 6,5 g въглехидрати.

Червен лук - лечебни свойства

Лукът отдавна се използва в природната медицина за лечение и профилактика на настинки. Луковият сироп, макар и не особено вкусен според някои, е отлично средство при проблеми с дихателните пътища, кашлица и хрема. Червеният лук попълва дефицита на витамин С, поради което някога е бил широко използван като лек за скорбут. Подобно на другите си „обикновени“ сестри, той има отлични антибактериални и противовъзпалителни свойства, поради което дисковете му често се прилагат при подуване, причинено от ухапвания от оса, комар или пчела. Струва си да се помни, че редовно консумираният лук предотвратява натрупването на "лош" холестерол (LDL), а също така разрежда кръвта и може успешно да понижи кръвното налягане. Доказано е също, че редовно консумираният червен лук може да предотврати развитието на ракови клетки, в т.ч храносмилателната система. Някои хора използват полезните му ефекти и при махмурлук.

Червеният лук в кухнята

Червеният лук, поради по-мекия си вкус, много често се използва в кухнята. Може да се сервира суров под формата на дискове, пера или малки кубчета, които разчупват еднородния зелен цвят на салата, но също така имат страхотен вкус, когато са сварени или пържени. Може да играе основна роля и в самата чиния, като се поръсва само със зехтин и се поръсва с ароматни подправки. Необичайният аромат на червен пържен лук е идеален за сосове за различни ястия с гъби или месо, например риба, свинско, птиче месо, може да бъде и перфектно допълнение към ястия с паста. Някои дори правят вкусни консерви от лук, а по време на Великден люспите от червения лук могат да се използват като боя за яйца.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес