Еньовден е сред празниците, които заемат важно място в народния календар. На 24 юни Свети Йоан Кръстител предсказва раждането на Исус Христос. Според поверията, в нощта преди самия празник, водата има магическа сила.
Още: Голяма задушница: Никога НЕ правете това на гробището
Още: Голяма задушница: Молитвата, която всеки трябва да каже на този ден
Един от обичаите, свързани с празника, е събирането на свежи билки от полето. На Еньовден всички жени напускат селото и се отправят към най-големите поляни, отрупани с ароматни билки. От тях те оплитат венци, които жените пазят в продължение на цяла година.
Ето и какви билки е препоръчително да събирате на Еньовден:
1. Жълт кантарион
Още: Какво не се прави на Задушница?
Още: Голяма задушница иде в събота, НЕ нарушавайте тези забрани
Тази билка заема много важно място във венеца, който се плете на самия празник. За предпочитане е да се берат възможно най-младите растения, за да може да имат повече лечебни свойства.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кое е моето ангелско число – ето как да определим!
Още: Знаете ли как се разбиват белтъци на сняг само със захар
Еньовден – какъв празник е това?
Тази билка се ползва основно за успокояване на нервите. Чаят, приготвен от жълт кантарион, действа положително при сърцебиене, главоболие и раздразнителност.
2. Мащерка
Мащерката е поредното ароматно растение, от което може да се приготви чай или отвара. Съдържащите се флавоноиди в мащерката предпазват от инфекции и възпаления в тялото.
3. Бял равнец
Това растение е наричано бяло еньовче и притежава лечебна сила. Запарка, приготвена от него, действа успокояващо при гастрит, язва и други неразположения.
4. Лайка
Билката също има терапевтични свойства. Лайката помага в борбата срещу подутия корем и намалява възпалението в стомашно – чревния тракт. Чаят се препоръчва за детоксикация.