Злоядото дете може да донесе много негативни емоции на една майка, защото тя постоянно ще се притеснява, че то не приема необходимите вещества за своята възраст, като не консумира достатъчно количество храна, нито пък е разнообразна.
Специалистите съветват детето да не се насилва да консумира конкретна храна, която не харесва, дори тя да е част от захранването му. По-добре се откажете от тази храна за 1-2 седмици и му я предложете отново след известно време. Много е вероятно през тези няколко дни детето да си е променило вкуса и вече да харесва въпросната храна.
Друг подход, който има ефект, е да предложите на своето дете храни, които не харесва, но заедно с неговите любими такива. В началото количеството на храната, която не одобрява, трябва да бъде минимално и постепенно да го увеличавате. Може да добавяте по няколко зеленчука, яйца или месо, които не дават възможност на вкуса, който не се харесва на детето, да се усеща силно и натрапчиво.
Кога да въведете орехи, бадеми и други ядки на бебето
Когато детето поотрасне, може да му предложите заедно да приготвяте храната, предназначена за него. По този начин ще му бъде интересно и повечето деца нямат нищо против да ядат храната, които сами са си приготвили или поне са били част от процеса на приготвяне. Може дори да вземете еднакви готварски престилки, които да носите, когато готвите заедно. С две думи, постарайте се да превърнете приготвянето на храната за вашето дете във ваш общ ритуал или пък забавление.
Опитайте се винаги да поднасяте храната на своето злоядо дете по някакъв интересен начин. Например, може да изрязвате формички от хляб и зеленчуци, да направите топчета от ориза или пък каквото въображението ви измисли. Всички деца се впечатляват от хубавата презентацията и тя е в състояние да ги накара да забравят, че не харесват определена храна и всъщност да я консумират с удоволствие и усмивка.
Трикът, с който лекарите спират плача на бебето
Също така не забравяйте, че личният пример е изключително важен. Създайте ритуали и навици в семейството, например сядайте винаги заедно на масата всички, като се опитате това да става поне на вечеря, а най-добре е когато е и на трите основно хранения за деня – закуска, обяд и вечеря. Добре е да не ядете различни неща, а всички да се храните с едно и също, за да може най-малкото дете да ви наблюдава и да не отказва храната, която му предлагате. Никога не казвайте, че нещо не ви харесва или пък да говорите лошо за конкретна храна. Може да обясните на своето дете, че няма лоша храна, просто всеки има различен вкус и е нормално едно нещо да му харесва, а друго не. Също така наблегнете на факта, че храненето трябва да е разнообразно, за да може детето ви да порасне здраво и силно.