Понятието "деструкция" в психологията е доста широко и най-често се отнася до антисоциалното поведение на човека. Такива хора са склонни умишлено да изострят конфликтни ситуации, да приемат всичко лично, да обиждат опонентите си, да проявяват прекомерна емоционалност, да провокират агресия и т.н.
Но това не е единствената проява на деструкция, която може да се срещне в живота. Огромен брой хора се характеризират с деструктивни навици спрямо самите себе си, които водят до самоунищожение. Ето кои са най-често срещаните деструктивни модели на поведение, които, ако познаете в себе си, трябва да промените незабавно.
Навик да се оплакваме от живота
Вероятно сред приятелите ви има такива, които постоянно говорят за това колко зле е всичко за тях. Може би и вие самите сте забелязали тази тенденция у себе си - да говорите с приятелите си само за лоши неща. Обикновено, когато общувате с такива хора, които обичат да се оплакват, дори нямате възможност да вмъкнете някоя допълнителна дума или да им кажете, че при вас всичко е наред. След разговор с тях мнозина се чувстват празни и безсилни, сякаш са откраднали енергията ви. Навикът да се оплакваш от живота разкрива токсичен човек, с когото не всеки е готов да общува, и най-важното, той разрушава собствения си живот.
Как да се отървем от лошите навици?
Навикът да се обиждате
Друг токсичен навик, който отравя отношенията с другите хора. Обидчивият човек сам по себе си представлява проблем за другите, защото когато общувате с него, трябва постоянно да подбирате думите си и да имате предвид, че той може да се обиди от всяка дреболия. Този навик може да е свързан със съмнения в себе си и ниска самооценка, в резултат на което индивидът започва да развива прекомерна чувствителност. Но се случва така, че навикът да се обиждаш е вид манипулация, която се използва от човека, за да постигне някои свои цели.
Навикът да се търси виновник
На такъв човек винаги му се струва, че някой друг е виновен за неговите неуспехи. Но всъщност той просто не умее да поема отговорност и да признава правото си да прави грешки, което води до негативни последици и постепенно стесняване на социалния му кръг. Ако разпознавате себе си в описанието, опитайте се да се замислите кой всъщност е виновен за вашите неуспехи и защо се страхувате да си признаете, че не сте идеални?
5 лоши навика, за които не сте знаели, но съсипват живота ви ден след ден
Навик да сте прекалено търпеливи
Случвало ли ви се е да се сблъсквате с хора, които не само обичат да се оплакват от живота, но и постоянно се намират в напълно непоносими условия на живот? Те издържат деца, които не искат да работят, живеят с алкохолици, надявайки се да ги спасят от пристрастяване, и търпят грубостта на колегите си. Навикът за толерантност е един от най-разрушителните. В края на краищата, докато човек търпи това, което не му харесва, животът му преминава в тревоги и страдания, което води до неврози и психосоматични заболявания, а следователно и до разрушаване на психическото и физическото здраве.
Навик да се спори
Съществува категория хора, които не могат да не спорят с другите. За тях е много важно да отстояват собственото си мнение, защото априори не са съгласни с чуждото. И всичко би било наред, но така се случва, че спорещите спорят не само с непознати в интернет, колеги на работа, но и с близки хора, на които също постоянно се опитват да докажат нещо. С такива хора е много трудно да се общува и затова хората често се опитват да ги избягват или игнорират.
Навикът да се отлага
На някои хора им е доста трудно да се мотивират да направят нещо, затова чакат до последния момент, за да могат да свършат нещо набързо. Те могат да отлагат въпроси, свързани с работата, личния живот, здравето, финансите и т.н. За съжаление всичко това неизбежно води до сериозни последици - уволнение, раздяла, влошаване на здравословните проблеми.
Навикът да бъдеш най-добрият, първият, идеалният
Този навик започва още в детството, когато родителите очакват от детето си успех във всички области и ясно му дават да разбере, че ще обичат само отличния ученик, който след това израства в перфекционист. Обратната страна на перфекционизма е повишената тревожност, която не позволява на човек да живее спокойно и да се наслаждава на живота, защото постоянно изразходва огромни усилия, за да гарантира, че всичко е направено перфектно.
Ако разпознаете себе си в едно или повече описания, опитайте се да анализирате ситуацията и да си отговорите на въпросите каква е причината за това или онова желание. Основното нещо е да запомните, че само честният разговор със себе си ще ви помогне да направите живота си по-лесен и щастлив, а също така ще ви позволи да оставите в миналото дългогодишните обиди и негативната енергия. В противен случай деструктивните навици ще останат завинаги в съзнанието ви, което неминуемо ще доведе до проблеми с физическото и психическото ви здраве и ще се отрази негативно на качеството ви на живот.