Въпреки че главоболието е изключително мъчително състояние, често го пренебрегваме и считаме, че то не е основателна причина да посетим лекар. Но в определени ситуации може да алармира за опасно заболяване.
Ето кои са симптомите на главоболието, които не трябва да пренебрегвате.
1. Пронизващо главоболие
Ако главоболието е пронизващо и може да го сравните с удар от гръмотевица, не отлагайте посещението при лекар. Симптомът е изключително опасен, ако неговият интензитет се увеличи цели 10 пъти само в рамките на минута.
В случая може да се касае за сериозен проблем с мозъчните съдове (кръвоизлив, аневризма, увреждане на мозъчната стена).
2. По-различно главоболие
Ако главоболието за вас е част от ежедневието, но изведнъж започвате да го усещате по по-различен начин, не пренебрегвайте този симптом. Всяка промяна в интензитета и продължителността на пристъпите на главоболие, не бива да се пренебрегва.
Да, може да се окаже, че това е мигрена или главоболие, провокирано от прекомерен стрес. Но понякога става въпрос за сериозно заболяване или страничен ефект от неправилно провеждана терапия при мигрена.
3. Главоболието причинява нарушения в зрението, говора и координацията
Ако главоболието води до неврологични смущения, които са нови за вас (замъгляване на зрението, нарушения в говора и координацията), всичко това е повод да посетите лекар.
Всяко нетипично за жената главоболие, което се появява по време на бременност, също изисква повишено внимание.
Ако пристъпът продължава повече от 3 дни, повече не отлагайте посещението при лекар. В този случай едва ли ще се справите с проблема с хапчета, отпускани без рецепта.
Повтарящото се повръщане в комбинация със силно главоболие също е тревожен симптом, тъй като може да доведе до дехидратация.
Ако главоболието се проявява само в определено положение на тялото (изправено или легнало) или е придружено от треска с объркване, незабавно се обърнете към лекар!
Важно: Тази статия е с информативен характер! Предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар, да се използва за поставяне на диагноза или за назначаване на лечение.