Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кирил Петков допусна вероятността Спецпрокуратурата да опитва да притисне подаващи сигнали за големи престъпления

31 март 2022, 13:04 часа • 5827 прочитания

"Не съм информиран за това, но ако и това се окаже вярно, ще е пълно безобразие. Ще разпоредя да се провери дали това е така, ако е вярно - пореден пълен саботаж". Това заяви премиерът Кирил Петков относно информация, че всички посетители - български и чуждестранни граждани, които са имали достъп до Министерския съвет през януари, февруари и март 2022 г., трябва да бъдат описани и предадени на спецпрокуратурата. Защо - не е ясно, но както е добре известно, последният голям случай, който разбуни духовете, беше арестът на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова. Именно за него стана ясно, че Кирил Петков е давал показания пред полицията, но в кабинета си.

Петков добави, че ако от спецпрокуратурата искат да видят кои са хората, които дават сигнали, това ще е "просто поредният саботаж". Трябва да се види много внимателно дали се опитват да контролират хората, които искат да дават сигнали към нас, поясни премиерът, като напомни, че за разлика от досега (т.е. при предишното управление) такива сигнали директно отиват в Европейската прокуратура, без да минават през нашата.

Припомняме, че още в края на ноември, 2021 година европейският главен прокурор Лаура Кьовеши директно заяви, че към онзи момент българската прокуратурата е подавала данни и информация до европейската предимно за малки престъпления. Само че тогавашният (служебен) правосъден министър Иван Демерджиев промени това. Само че днес (31 март) Демерджиев изненадващо обяви, че в крайна сметка няма да стане заместник-вътрешен министър.

"Надявам се, че все повече български прокурори ще имат смелостта да започнат да работят на страната на народа. Госпожа Кьовеши за мен е пример за това как една прокуратура трябва да се води", добави Петков.

Отношение по въпроса със Спецпрокуратурата взе и вътрешният министър Бойко Рашков:

"Очаквам прокуратурата да изисква видеозаписи от това кой влиза в българския парламент, кога е влязъл, как е влязъл, сам ли е влязъл, как е бил облечен, правил ли е изказване от трибуната, не е ли правил и т.н. Българската прокуратура си намира работа, която е извън нейните обичайни правомощия за постигане на някакъв политически ефект. Не ми е известно за години назад да са искани някакви записи, но от прокуратурата на България очакваме всичко. Те са много компетентни, дават съвети коридорите на съдебната власт, както всички видяхте. Оценяват кой знае Конституцията и закона".

ОЩЕ: Най-много жалби до Кьовеши има от България, тя не коментира има ли доверие на Иван Гешев

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес