Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Новата ракета на НАСА до Луната е готова

10 декември 2019, 17:40 часа • 7242 прочитания

НАСА завърши гигантската ракета, която ще отведе американските астронавти обратно на Луната, обяви ръководителят на космическата агенция в понеделник, обещавайки, че мисията ще се състои през 2024 г., въпреки спънките, довели до закъснения.

Издигаща се на 65 метра височина, еквивалент на 20-етажна сграда, Космическата система за изстрелване (SLS) е най-високата ракета, построена някога, предава АФП, цитирани от БГНЕС. 

Тя е и най-мощната, проектирана да достигне рекордна скорост, преди да се отдели от горния си етап, капсулата на екипажа на „Отрион“.

Но разработката й беше засегната от закъснения и надвишаване на разходите - първият й полет трябваше да бъде извършен през ноември 2018 г., а цената й нарасна от 6,2 милиарда долара на 8 милиарда долара, или с 29%, според одиторски доклад от юни.

Изправяйки се съоръжението за сглобяване в Ню Орлиънс, администраторът на НАСА Джим Брайдънстайн нарече завършването на ракетата "много важен ден" за космическата агенция".

"Ние постигаме значителен напредък в тази мисия "Артемида 3“ с първата ни жена и следващия мъж до южния полюс на Луната през 2024 г."

Мисията "Артемида 1" вероятно ще започне до юни 2020 г., според одитния доклад. Първият тест ще бъде без екипаж.

НАСА планира да кацне на южния полюс на Луната, за да експлоатира водния й лед, открит през 2009 г., както с цел поддържане на живота, така и да се разделят водород и кислород за използване като ракетно гориво.

Агенцията разглежда завръщането на Луната като напредък за бъдещата мисия до Марс през 2030-та.

НАСА ще изразходва приблизително 34 милиарда долара за програмите SLS, Orion и Exploration Ground Systems през 2019 г., сума, прогнозирана да нарасне до над 50 милиарда долара до 2024 г.

Бъдещето на мисията се основава на постоянна политическа подкрепа както от Белия дом, така и от Конгреса, който в крайна сметка е и отговорен за отпускането на бюджета.

Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес