Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук

13 февруари 2025, 07:50 часа • 3577 прочитания

Появата на междузвездните обекти Оумуамуа и кометата Борисов съответно през 2017 и 2019 г. предизвика вълна от интерес. Какви бяха те? Откъде са дошли? За съжаление, те не останаха и не биха ни сътрудничили в усилията ни да ги проучим в детайли. Независимо от това, те ни показаха нещо: обекти от Млечния път се движат около Галактиката.

Не знаем откъде идват междузвездните обекти, но трябва да има още – много повече. Колко други обекти от нашите звездни съседи биха могли да посетят нашата Слънчева система?

ОЩЕ: Слънчевата система се управлява не само от гравитация, но и от други сили

Тройната система

Звездната система Алфа Кентавър е нашият най-близък звезден съсед и се състои от три звезди: Алфа Кентавър A и Алфа Кентавър B, които са в двоична връзка, и Проксима Кентавър, слабо червено джудже. Цялата система се движи към нас и представлява отлична възможност да се проучи как материалът може да се движи между звездните системи, пише Universe Today.

Артистично изображение на Проксима Кентавър – най-близката звезда до Слънчевата система. ESO / M. Kornmesser

Ново изследване, което ще бъде публикувано в Planetary Science Journal, изучава колко материал от Алфа Кентавър може да достигне до нашата Слънчева система и колко може вече да е тук.

„Междузвезден материал е открит в нашата Слънчева система, но неговият произход и подробности за транспортирането му са неизвестни“, пишат авторите. „Тук представяме Алфа Кентавър като казус за доставката на междузвезден материал в нашата Слънчева система.“ Алфа Кентавър вероятно е домакин на планети и се движи към нас със скорост от 22 km s?1, или около 79 000 km в час. След около 28 000 години ще достигне най-близката си точка и ще бъде на около 200 000 астрономически единици (AU) от Слънцето. Според учените материалът, изхвърлен от Алфа Кентавър, може и ще достигне до нас, а някои обекти вече са тук.

ОЩЕ: Планетата Фаетон и каква щеше да е съдбата на Земята

Алфа Кентавър се счита за зряла звездна система на около пет милиарда години, която е домакин на планети. Очаква се зрелите системи да изхвърлят по-малко материал, но тъй като системата има три звезди и множество планети, вероятно ще изхвърли значително количество материал.

„В годините на формиране на планети присъствието на множество звезди и планети увеличава вероятността от гравитационно разпръскване на остатъчни планетезимални резервоари, подобно на астероидите или кометите, които в момента се изхвърлят от нашата Слънчева система“, пишат авторите.

Y. Beletsky (LCO) / ESO

Знаем, че макрообекти като Борисов и Оумуамуа са достигнали нашата Слънчева система, както и междузвезден прах. Сондата „Касини“ е открила някои. Съществуващите модели за изхвърляне на материал от звездни системи отчасти се основават на това, което знаем за нашата Слънчева система и как тя изхвърля материал.

Неподозирани гости

Изследването показва, че има потенциално големи количества материал от Алфа Кентавър. Авторите пишат, че „настоящият брой частици от системата с диаметър над 100 m в облака на Оорт е 106“, или 1 милион. Тези обекти обаче са изключително трудни за откриване. Повечето от тях вероятно са в облака на Оорт, на голямо разстояние от Слънцето. Изследователите обясняват, че „наблюдаваната част от такива обекти остава ниска“ и че има само едно на милион шанс някой да е в рамките на 10 астрономически единици от Слънцето.

ОЩЕ: Венера няма спътници, Земята има един, а Сатурн има над 100. Каква е причината?

Според авторите малките частици, които биха се появили като метеори в земната атмосфера, няма вероятност да достигнат до нас. Те са подложени на твърде много сили по пътя си, включително магнитни полета, съпротивление от междузвездната среда и унищожаване чрез разпръскване или сблъсъци. „Малките частици, пътуващи през междузвездната среда, са обект на редица ефекти, които не сме моделирали“, обясняват те.

Изследването на астрофизиците показва, че някои материали от Алфа Кентавър могат да достигнат до нас и вече са тук. Повечето от тях трябва да са по-големи от 10 микрона, за да оцелеят при пътуването.

Астрономи от Южноевропейската обсерватория са открили доказателства за планета, обикаляща около Проксима Кентавър. Тази кандидат-планета е третата открита в системата и най-леката в орбита около тази звезда. Със само една четвърт от масата на Земята, планетата е и една от най-леките екзопланети, откривани някога. ESO / L. Calçada

Учените представят конкретен пример за това как нашата Слънчева система е всичко друго, но не и изолирана. Ако материалът от звездните системи може да се движи свободно, това отваря още един прозорец към процеса на формиране на планетите. Ако Aлфа Кентавър наистина е домакин на екзопланети, част от материала, достигащ до нас, може да е от същия резервоар от материал, от който са се образували тези планети. Може да е възможно да научим нещо за тях, без да се налага да преодоляваме огромното разстояние между нас и Алфа Кентавър.

ОЩЕ: Слънчевата система можеше да е различна: тя била променена от нашествие от дълбокия космос

„Пълното разбиране на механизмите, чрез които материалът може да бъде прехвърлен от Алфа Кентавър към Слънчевата система, не само задълбочава познанията ни за междузвездния транспорт, но също така отваря нови пътища за изследване на взаимосвързаността на звездните системи и потенциала за обмен на материали в Галактиката“, заключават авторите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес