Блясък, изящество и малко магия – това са латиноамериканските танци. Те са изкуство, което радва и впечатлява с красота и съвършенство. Танците свързват хората от различни точки на света като универсален език. Те са начин да изразиш себе си чрез движение в ритъма на музиката. В своите хореографии като танцов артист Ива Йорданова отправя послание към значимите социални теми. Тя е преподавател по латино танци, хореограф, а отскоро и акредитиран съдия. Ива записа страхотен успех за България, като стана шампион на престижното световно състезание по латино танци за деца и възрастни – The Summit Championship, и спечели титлата шампион по бачата.
Тя е истински танцуващ генерал – завършила е Военната академия в София и университета "Харвард", има собствен бизнес, а в същото време е професионален артист, отдаден на танцовото изкуство. С енергични стъпки, кубински движения в ханша и салса ритъм в сърцето си Ива, известна като Ла Генералисима, разказа специално пред Actualno.com за танците като професия и призваниe и любовта към латиноамериканската култура.
Снимка: Личен архив
Още: Участник в Dancing Stars България спечели танцовото шоу във Виетнам (СНИМКИ)
Среща с танцовото изкуство
Ива Йорданова танцува, откакто се помни. Тя самата дори често се шегува, че е започнала да танцува още преди да се роди. Нейните родители се запознават в ансамбъла на Студентския дом в началото на 80-те години. Първата среща на Ива с танците е, когато е в ранна детска възраст – тогава започва да ходи на народни танци, а като тийнейджър прави различни хип-хоп хореографии. "Буквално цял живот се занимавам с танци", сподели тя. Едва преди пет години обаче започва професионално да се развива в изкуството на танците. "На 35-годишна възраст си казах: "Това ми е детската мечта и е крайно време да ѝ обърна внимание". Дадох си свобода да видя какво ще стане, ако се занимавам професионално с танци. Танцувам цял живот, но винаги е било любителски, не е било професия."
Снимка: Личен архив
Типично за латино танците е участието по състезания да бъде по двойки, т.е. с партньор. Ива признава обаче, че това никога не ѝ е липсвало. Тя самата е солов артист, няма партньор и не е имала никога. Затова се състезава и в солова професионална категория.
С ритъма на салсата в сърцето
За Ива всички латиноамерикански танци са много специални, но въпреки че става шампионка в професионалната дивизия по бачата, тя определя салсата като най-голямата си страст. "Салсата е ритъмът на сърцето ми", признава танцьорката, в чиято кръв сякаш има кубински ритми. Била е в Куба четири пъти и описва мястото като несравнимо. "Там се чувствам у дома".
Снимка: Личен архив
Огнените дами от Las Generalisimas
Ива Йорданова основава своята танцова компания Las Generalisimas преди 7 години. Водеща е идеята, че "танцът е най-добрата форма на себеизразяване". "От самото начало, когато започнах да се занимавам с латиноамерикански танци, на класовете ми идваха повече жени, отколкото мъже. Някак си в годините по естествен начин започнах да работя основно с жени и до днес е така. Танцовата ми компания е изцяло женска – няма мъже в нея." Със създаването на своя отбор от огнени дами в Las Generalisimas Ива показва, че един сбор от талантливи, красиви и амбициозни момичета и жени може да просъществува и заедно те да работят на едно място, като създадат нещо уникално посредством красотата на женската енергия.
Снимка: Личен архив
С момичетата от компанията често участва в различни фестивали и конгреси, като част от танцовите среди, където представят хореографиите си. "Форматът е такъв, че през деня преподават уроци, а вечер има шоу и социално танцуване."
Още: "Голямата мечта продължава": Шампионката Боряна Калейн ще изгражда новото поколение гимнастички
Артистичният имидж на красивия танцуващ генерал
В танцовите среди в световен мащаб е нормално артистите да имат прякори, които обикновено се дават от техни колеги или организатори на събития и символизират артистичния имидж на танцьора. Така и Ива, която със сила и увереност, докато танцува, успява да завладее публиката, получава своето артистично име Ла Генералисима. То е словосъчетание от думите generalissimus – най-високото военно звание (само че в женски род) и bellisima, което означава най-красивата. Така името на Ива се превръща в цялостна артистична концепция, която по уникален начин съчетава противоположностите в нейния живот и кариера – военното образование с красотата на танцовото изкуство.
Снимка: Личен архив
Дори в дизайна на сценичните ѝ костюми винаги са включени елементи, характерни за военната униформа. "Аз съм кадър на Военната академия и смятам, че това е интересно преплитане с кариерата ми като танцов артист."
Танците като призвание
Бачатата е енергичен и много динамичен танц. Такова е и ежедневието на световната шампионка. "Обичам да живея, сякаш живея три живота в един. Обичам да е динамично, бързо, да се случват много неща. И накрая на деня наистина да чувствам, че вместо един ден съм живяла няколко. Не мога да си представя да седя на едно място", категорична е шампионката.
Ива определя себе си с три думи - смелост, изследователски дух и дипломация. "Аз като артист винаги се стремя да използвам таланта си като инструмент за дипломация, за свързване на хората, комуникация между хора от различни култури и етноси". За нея танците са повече от призвание, а тя успява да ги опише много точно само с една дума – въздух. "Без танци, без движение няма живот", споделя Ива.
Снимка: Личен архив
Вдъхновение за своите хореографии открива в социалните теми. Те са нейната мотивация в творческия процес. "В хореографиите, които създавам, се опитвам да отправям послание към темите, които ме интересуват. Изкуството е изкуство само когато има този социален елемент, всичко друго е показност, която цели да се погрижи за личното его", смята Ива. Според нея един истински артист трябва да заема социална позиция, а действията и изкуството да са основани на социалните въпроси от живота.
Автор: Михаела Каръмова