В годините студената война американците планирали да извършват взривове на Луната, а по време на изложба похитили руска лунна ракета за няколко часа. Това става ясно от разсекретени документи на американските специални служби, съобщи Newsweek.
Още: Исак Нютон и предсказанието за края на света през 2060 г.
Още: Магнитни бури за седмицата 17-23 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Архивните материали съдържат схеми на бази, които САЩ възнамерявали да установят на естествения спътник на Земята. С тяхна помощ американките планирали да организират следене на планетата и космоса.
С помощта на ракети тип Saturn в края на 1964 г. САЩ искали да осъществява 74 мисии до Луната, част от които да използват за създаването на лунни и околоспътникови бази.
Към януари 1965 година американците вече имали намерение да започнат строителството на лунните бази. През пролетта на същата година било планирано изпращането на двама астронавти, а през 1966 е трябвало да бъде готова базата, която да приеме 12 военни.
Плановете на САЩ се оценявали на 6 млрд. долара (по курса от 50-те години на миналия век). Строителството на лунната база американците сравнявали със създаването на атомната бомба, а в пространството за потенциалните военни действия, стратезите смятали да включат частта от космоса между Земята и спътника ѝ.
Още: Марсоходът на НАСА засне "седефени" облаци над Марс (СНИМКА)
Още: Материал от Алфа Кентавър лети с голяма скорост към Слънчевата система и вече е тук
Имало идеи и на някой спътник или в обкръжаващото го пространство да бъде хвърлена атомна бомба. Други планове включвали разполагането на атомните реактори върху Луната.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Магнитни бури за седмицата 10-16 февруари 2025 г.: Прогноза от САЩ (ГРАФИКА)
Целта на всичко това била да бъде сплашен СССР.
Американците планирали и да извършат някои вмешателства в полета на първите съветски спътници. Според изданието САЩ разработвали уред, който да се намесва в работата на електронните апарати на СССР, но се отказали от използването му, опасявайки се от аналогичен отговор от страна на Съветския съюз.