2018 година започна разтърсващо. На 23 януари земетресение от близо 8 по Рихтер разлюля крайбрежието на Аляска, като това беше третото земетресение с магнитуд над 7 от началото на месеца. За сравнение през цялата 2017 г. е имало само седем толкова силни труса.
Още: Учен с нестандартно предложение: Да се взриви ядрена бомба за спасение на природата
Още: Как климатичните промени разрушават традициите и риболова в Адриатическо море
Учени твърдят, че един определен феномен допринася за зачестяването на земетресенията. Няма как да сте забелязали, но от 2011 г. насам Земята се върти малко по-бавно от обичайното. Влияние върху това оказват приливите на океаните, промените в атмосферата, както и различни процеси, които протичат на голяма дълбочина в манията и ядрото на планетата.
Според геолозите Роджър Билхам и Ребека Бендик обаче забавената ротация на Земята може да доведе до два пъти повече земетресения от над 7 по Рихтер през 2018 спрямо предходната година.
Пред Business Insider учените обясняват, че когато скоростта на въртене е по-бавна в продължение на няколко години, това води до вид "свиване" на Екватора, към което тектонските плочи трудно се приспособяват. Затова и между тях се получава по-чест контакт. Ефектите от този контакт вече започват да се чувстват осезаемо. Роджър Билхам прогнозира, че в периода 2018 - 2021 година на Земята ще има по 20 силни земетресения годишно.
Още: Антропоцен - как хората се превърнаха в геоложка сила (ГРАФИКИ)
Още: Учените се готвят "за най-лошото", докато Тръмп зачерква всичко за климата
Учените обаче подчертават, че забавеното въртене на планетата не предизвиква земетресения, а по-скоро ускорява такива, които така или иначе са щели да се случат.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Исторически рекорд: Изминалият месец е най-топлият измерен някога януари в света
Още: Тревожно: Генетичното разнообразие сред видовете намалява, защо това е опасно?