Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия вече е третият най-голям пазар за разплащания в юани

19 август 2022, 10:46 часа • 6763 прочитания

Русия вече е третият най-голям пазар за международни разплащания в юани извън континентален Китай, сочат тазмесечните данни на Общността за световна междубанкова финансова телекомуникация, по-известна като SWIFT.

Преди нахлуването в Украйна, Русия дори не е част от месечния списък през февруари. Последните данни обаче, които бяха публикувани в четвъртък, показват, че само Хонконг и Великобритания са по-големи пазари за международни разплащания в юани от федерацията, предава Reuters.

4% от всички международни разплащания на руски фирми и банки през юли са извършени в юани, сочат данните на SWIFT. Това представлява увеличение от 1.42% на месечна база. През февруари, когато започна войната в Украйна, процентът на разплащания в китайска валута в Русия е нула.

Хонконг остава най-големият пазар за международни транзакции в юани, съставлявайки 73.8% от всички плащания. На второ място е Великобритания с 6.4%, следват Русия (3.9%), Сингапур (3.77%), САЩ (2.98%), Франция (1.82%), Тайван (1.66%), Южна Корея (1.33%), Австралия (1.22%), а десетото място заема Германия (0.94%).

Изкачването на Русия в списъка подкрепя аргумента, че санкциите работят и изолират страната от използващата основно долара глобална банкова система. Това обаче подкрепя и теорията, че Москва и Пекин се сближават.

Наред с въздействието върху финансовия сектор, множество известни западни фирми напуснаха или намалиха дейността си в Русия след началото на войната.

Същевременно Русия разработи своя собствена разплащателна система, подобна на SWIFT, откри специални сметки в някои банки, които все още не са попаднали под санкциите на Запада и продължава да търгува с горива с големи вносители като Китай и Индия и Турция.

Данните на SWIFT също потвърдиха, че рублата вече не е сред 20-те най-използвани за международни разплащания валути. През декември миналата година рублата заема 16-то място с дял от 0.3%, след това руската валута изпада от топ 20.

Най-използван в международните разплащания остава щатският долар, като 41.19% от транзакциите се извършват именно в американската валута. Следват еврото с дял от 35.49%, британския паунд (6.45%) и японската йена (2.82%). Юанът заема пето място с 2.2%.

От петте най-използвани валути обаче само доларът и юанът отбелязват ръст в употребата си при извършването на международни транзакции от 2020 г. насам. Използването на китайската валута е отбелязало слаб ръст от 0.34% в рамките на две години, а употребата на американската е нараснала с цели 2.42% спрямо юли 2020 г., предава китайската финансова информационна платформа Sina Finance.

Ивана Маринова
Ивана Маринова Отговорен редактор
Новините днес