Китайският внос на суров петрол през октомври нараства с 14% на годишна база до най-високото си ниво от месец май насам. Въпреки ниската база от миналата година, това е първото годишно увеличение от пет месеца насам, което се случва на фона на очакваното въвеждане в експлоатация на две нови рафинерии в страната.
Китай, който е най-големият вносител на петрол в света, е купил 43.14 млн. тона суров петрол през миналия месец, което се равнява на 10.16 млн. барела на ден, сочат данните на китайските митници, цитирани от Reuters.
Вносът през октомври нараства спрямо нивата от септември, които достигаха 9.8 млн. барела на ден.
Повишението идва след като PetroChina стартира пробно производство на 200 000 барела на ден в новопостроената си рафинерия в провинция Гуандун. В същото време, частната Shenghong Petrochemical също бе в готовност за официалния старт на своята мощност с капацитет 320 000 барела на ден в провинция Дзянсу.
Рафинериите също се възползваха от спада на глобалните цени на суровия петрол, за да попълнят запасите, превозвайки товари от Америка и Близкия изток.
Вносът на петрол в Китай за първите 10 месеца на тази година възлиза на общо 413.53 млн. тона или около 9.93 млн. барела на ден, което е спад от 2.7% спрямо преходната година.
Провокирани от внезапното освобождаване на голям брой експортни квоти от страна на Пекин, компаниите са изпратили в чужбина 4.456 млн. тона рафинирано гориво през миналия месец, което е с 13% повече спрямо година по-рано, показват данните.
Въпреки това, износът от началото на годината остава с 24.5% по-нисък спрямо предходната година (39.91 млн. тона), поради ограничаването на износа на горива по-рано през годината.
Вносът на природен газ посредством газопроводи и втечнен природен газ (LNG) през миналия месец намалява до най-ниското си ниво от 2 години насам – 7.61 млн. тона, след като през миналия месец се наблюдаваше кратко покачване поради предстоящия зимен сезон.
Вносът на газ от началото на годината остава с 10.4% по-нисък спрямо същия период на миналата година до 88.73 млн. тона, поради резкия спад на вноса на LNG след като компаниите намалиха покупките на спот пазара заради високата цена.
На фона на прогнозите за по-бавен растеж в търсенето през тази тази зима, китайските национални енергийни фирми дадоха приоритет на местното производство и увеличиха вноса на тръбопроводен газ от Русия и Централна Азия.