Централната банка на Австралия повиши лихвите в страната, давайки сигнали, че предстои допълнително затягане на паричната политика в резултат на ускорената инфлация. Повишението, което е най-голямо от 22 години насам, шокира пазарите и моментално повлия на цената на местния австралийски долар.
Резервната банка на Австралия повиши основната лихва с 50 базисни пункта до 0.85%, което изненада инвеститорите, тъй като се очакваше увеличението да бъде с между 25 и 40 базисни пункта.
„”Имайки предвид настоящия инфлационен натиск в икономиката и все още много ниското ниво на лихвите, Бордът реши да се придвижи с 50 базисни пункта днес”, казва управителят на Резервната банка на Австралия Филип Лоу в изявление, предава Reuters.
„Бордът очаква да предприеме допълнителни стъпки в процеса на нормализиране на паричните състояния в Австралия през идните месеците”, добавя той.
Австралийската централна банка вече повиши лихвите с четвърт пункт през май, което бе първото увеличение от 2010 година насам. Много пазарни участници вярваха, че централната банка ще продължи да повишава лихвите с подобни стъпки. Резервната банка на Австралия за последно предприе толкова рязко повишаване на лихвите в началото на 2000 година.
Инвеститорите веднага вдигнаха цената на австралийския долар спрямо щатския долар с 0.4% до 0.7223, докато доходността по 3-годишните облигации скочи с 16 базисни пункта до 3.27% - нива невиждани от 2012 година насам.
Инфлацията в Австралия удари 20-годишен връх през първото тримесечие на тази година, достигайки ниво от 5.1%. Очакванията са, инфлацията да достигне 6% през настоящото тримесечие на фона на скока в цените при енергията, храните, наемите и строителството.
„По-високи цени на електричеството и газа и последните увеличение в цените на петрола означават в близък план, че навярно инфлацията ще бъде по-висока спрямо това, което очаквахме преди месец”, казва Лоу.
Още: БНБ прогнозира покачване на лихвите