Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган заплаши да експулсира чуждестранни дипломати, участващи в "провокативни действия" на фона на разследването за корупция, която разтърси неговото правителство, съобщава Стандарт Нюз.
Посланикът на САЩ Франсис Ричиардионе пресича линията на дипломацията и заплашва Турция, според коментарите в Twitter от Салих Капусуз, заместник-председател на управляващата Партия на справедливостта и развитието и шеф на връзките с обществеността.
В реч в Самсун Ердоган каза, че "в последните дни много странно посланици се оказаха въвлечени в някои провокационни действия."
"Призовавам ги да си гледат своята работа. Ако излезете от границите на своите задължения, това може да се разпространи в сферата на правомощията на правителствата. В такъв случай ще бъдем длъжни да ви държим на страна", цитира думите му вестник Хюриет.
Ердоган не спомена за кои държави става дума, но нарече действията на чуждестранни дипломати "мръсна операция", насочена за дискредитиране на правителството му. Той настоя, че никой не може да отслаби властта в Анкара и че правителството ще стори всичка по силите си аз изясняване на последните събития.
Междувременно посланикът на САЩ в Турция Франсис Рикардоне категорично опроверга каквото и да е американска намеса в мащабната операция в срещу корупцията и даването на подкупи, ръководена от прокуратурата в Истанбул, информира телевизия NTV, цитирана от „Фокус”. „САЩ нямат никакво отношение към операцията срещу корупцията. Никой не трябва да излага на опасност отношенията Турция - САЩ. Всички съобщения за американска намеса по случая са пълна лъжа и клевета”, посочи Рикардоне.
От 18 декември насам в Истанбул и Анкара са арестувани около 50 души, включително бизнесмени, банкери и синовете на няколко министри. Подозрението е свързано с три разследвания, включително корупция за обществени поръчки, контрабанда на злато и продажба на наркотици.
Ердоган смята, че полицията е превишила правомощията си и уволни близо 20 висши началници на ключови служби. Сред тях е и началникът на полицията на многомилионния Истанбул.
От самото начало коментатори и анализатори твърдят, че става дума за най-силният досега сблъсък вътре в управляващата партия между хората на влиятелния духовник Фетхулах Гюлен и кръга около Ердоган.