Руският Център за помирение на враждуващите страни в Сирия беше подложен на масиран обстрел от бойци от Източна Гута, вероятно в отговор на масираните бомбардировки в провинцията, осъществена от силите на сирийския президент Башар Асад. Има загинали цивилни, няма пострадали от руския контингент, има и значителни разрушения, предаде ТАСС, цитирана от БГНЕС.
Руски източници съобщават за ранени девет цивилни в Дамаск за денонощие.
По-рано стана известно за въздушни удари от страна на режима на Асад по цели в контролирания от бунтовници сирийски анклав Източна Гута, като АФП съобщи за шест ударени болници. Три от тях са били принудени да спрат работа, а няколко души са били убити, според източници от ООН. Освен тези шест болници, още една важна болница е била бомбардирана и извадена от строя в Арбин, съобщи Сирийско-американското медицинско дружество. Болничното заведение е било ударено на два пъти.
Сирийската обсерватория за човешки права твърди, че болницата в Арбин е поразена от два руски въздушни удара. Според обсерваторията, за пръв път от три месеца Русия нанася удари в Източна Гута, която миналата година беше обявена за зона на деескалация. Фотограф на АФП е видял руски самолет Сухой Су-34 над Арбин.
Американската реакция
Същевременно Държавният департамент на САЩ заяви , че е крайно разтревожен от бомбардировките на сирийския режим в Източна Гута, която се намира край столицата Дамаск и е обкръжена от силите на режима. Според неправителствената организация "Сирийски наблюдател за правата на човека" от неделя (18 февруари) насам там са загинали 250 души.
"Насилието трябва да спре в този момент", заяви говорителката на американското външно министерство Хедър Науърт пред журналисти. Тя отхвърли "тактиката" на сирийския президент Башар Асад "да обкръжава и изтощава от глад".
Какво казва ООН
"Ужасен и натъжен съм от съобщенията за ужасяващи атаки срещу шест болници в Източна Гута през последните 48 часа", каза Панос Мумцис, регионален хуманитарен координатор на ООН за сирийската криза.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш също изрази тревога във връзка с изострянето на ситуацията в Източна Гута. Гутериш призова Русия, Иран и Турция да постигнат прекратяване на огъня в този регион, включен в списъка на "зоните за тишина" - примирие, за което бе постигнато съгласие през май миналата година.
Гутериш заяви, че почти 400 хиляди души, живеещи в Източна Гута, са подложени на удари от въздуха и обстрел по земята. "В резултат на обсадата на този район от сирийските правителствени войски хората са принудени да живеят в екстремални условия, включително да се хранят недостатъчно", каза той.